Menu

Mniejszy podatek od 1 października. Prezydent podpisał ustawę!

Mniejszy podatek od 1 października. Prezydent podpisał ustawę! www.pit.pl

W zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych zakładającą obniżenie stawki podatku PIT z 18 proc. do 17 proc.

Nowelizacja zakłada obniżenie niżej stawki podatku w skali podatkowej, z 18% do 17%, przy jednoczesnym pozostawieniu stawki 32% dla dochodów przekraczających 85 528 zł.
 
Dodano także, że nowa stawka będzie dotyczyć „wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym również emerytów, rencistów oraz przedsiębiorców, którzy w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego, czy też ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych”. 
 

Projekt powszechnej obniżki PIT dla 25 mln obywateli jest niezwykle ważny. Ma na celu przyspieszenie budowy klasy średniej w Polsce - budowy grupy ludzi, która będzie zarabiała więcej, na poziomie europejskim

 - mówił w sierpniu premier Morawiecki, podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy.
 
– Nowa stawka podatkowa będzie dotyczyć wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym również emerytów, rencistów oraz przedsiębiorców, którzy w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego, czy też ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – informuje Kancelaria Prezydenta RP.

Dochody około 24 mln Polaków, czyli 96 proc. podatników opodatkowanych według skali, nie przekraczają 85 tys. 528 zł i są w pierwszym przedziale podatkowym. Korzyść z obniżenia stawki podatkowej, „podwyższenie” zarobków, to kwota (netto) nieznaczna pośród wydatków. Roczny zysk zarabiającego 2 250 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.) wyniesie ok. 470 zł (w zeznaniu za 2020 rok). Przy płacy 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce prognozowane na 2019 r.) to rocznie na plus 730 zł.

17-procentowa stawka obejmie podatników rozliczających się w ramach pierwszej stawki skali podatkowej w roku podatkowym (do progu 85 528 zł). Dochody powyżej 85 528 zł nadal będą objęte stawką 32 proc. Ten drugi próg podatkowy obowiązuje w Polsce od 2009 roku mimo wzrostu zarobków.
Uwaga! Zmiany zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku, ale stawka podatku dochodowego zostanie obniżona jedynie do 17,75 proc. w 2019 roku, a do 17 proc. z początkiem 2020 roku.

Uwaga! Od rozliczeń za 2019 rok obowiązuje też „III próg podatkowy”. To danina solidarnościowa w wysokości 4 proc., która dotyczy osób o dochodach przekraczających rocznie milion złotych. Ustawa zmienia także koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy. Pracownikom, którzy uzyskują przychód z pracy z tytułu jednej umowy o pracę, podwyższono koszty podstawowe z 111,25 zł miesięcznie do 250 zł miesięcznie, natomiast w skali roku z 1 335 zł do 3 000 zł. W przypadku pracowników, którzy uzyskują przychody z pracy równocześnie z kilku umów, koszty za rok podatkowy nie mogą przekroczyć 4 500 zł.

W krajach rozwiniętych pracownicy, których dochody nie przekraczające 4-5 średnich miesięcznych pensji nie płacą podatku dochodowego (PIT). W Wielkiej Brytanii nie płacą go ci, którzy zarobią poniżej 9,4 tys. funtów rocznie, w Niemczech 8,35 tys. euro, we Włoszech 8 tys. euro, w Irlandii 7,9 tys. euro, w USA 10 tys. dolarów.

W Polsce, od lat, kwota wolna od podatku, czyli kwota dochodu, który nie powoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego, wynosiła przez lata 3 091 zł, czyli ok. 720 euro. W ub.r. było to 6 600 zł, w 2019 r. 8000 zł i teraz bez zmian pozostanie degresywna kwota wolna od podatku (wynosząca od 8 000 zł do 0 zł). Kwota wolna od podatku dla posłów i senatorów to realnie 30 tysięcy złotych (diety 2,5 tys. zł miesięcznie nie są opodatkowane).

www.tysol.pl
www.solidarnosc.gda.pl

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.