Menu

„Solidarność” odbiera ECS-owi prawo do logotypu na „Medalu Wdzięczności”

„Solidarność” odbiera ECS-owi prawo do logotypu na „Medalu Wdzięczności” fot.P.Machnica

Przyznanie Medalu Wdzięczności i Solidarności Fransowi Timmermansowi stanowi przekroczenie przyznanych ECS-owi uprawnień. Jest kolejnym dowodem na upolitycznienie tej instytucji i stanowi działanie na szkodę NSZZ „Solidarność”. Tak argumentuje Prezydium Komisji Krajowej swoją decyzję o cofnięciu ECS-owi prawa do logotypu Związku na Medalu Wdzięczności.

Decyzja ma związek z przyznaniem Medalu wiceprzewodniczącemu Komisji Europejskiej Fransowi Timmermansowi.

- Prezydium Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku „Solidarność” stwierdzając przekroczenie przyznanych uprawnień Europejskiemu Centrum Solidarności (decyzja nr 183/2014 z 16 lipca 2014 r.) cofa zgodę na użycie logo i nazwy NSZZ „Solidarność” na „Medalu Wdzięczność” oraz wzywa do natychmiastowego zaprzestania jego używania – czytamy w decyzji.


Prezydium zarzuca ECS-owi, że we wniosku wskazywało zamiar wyróżniania obcokrajowców, wspomagających Solidarność w latach 80-tych ubiegłego wieku.

- „...umieszczenie jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich znaków przyczynia się do wzmocnienia pamięci o międzynarodowej pomocy i prawdziwej solidarności z Solidarnością w najtrudniejszych czasach” - przytacza Prezydium w swojej decyzji fragment wniosku ECS-u z lipca 2014 r.


Prezydium KK przypomniało również jak sformułowana była zgoda w decyzji z 16 lipca 2014 r.:

- „...na wykorzystywanie nazwy i znaku NSZZ „Solidarność” na „Medalu Wdzięczności”, który jest honorowym odznaczeniem przyznawanym przez ECS obcokrajowcom, którzy w latach osiemdziesiątych wspomagali Polskę w walce o wolność i demokrację”.


Powołując się na powyższą treść stwierdzono:

- Przyznanie Medalu Fransowi Timmermansowi jest niezgodne z powyższą decyzją Prezydium KK i stanowi przekroczenie przyznanych ECS-owi uprawnień w tym zakresie. Jest też kolejnym dowodem na upolitycznienie tej instytucji i działaniem na szkodę NSZZ „Solidarność” - czytamy w decyzji


„Solidarność” stawia też zarzut, że w regulaminie przyznawania Medalu ECS umieścił zapisy, które pozwalają na uhonorowanie praktycznie każdej osoby. Poniższy zapis mówi, że medal mogą otrzymać osoby które:

- "...w duchu ideałów Solidarności stają w obronie uniwersalnych praw człowieka, angażują się na rzecz promocji idei solidarności jako podstawy europejskiego porządku, działają na rzecz porozumienia między narodami, a ład społeczny i moralny budują na dialogu”.


Zdaniem władz Związku taka formuła nie ma nic wspólnego z latami osiemdziesiątymi, a to do tego czasu odnosić miał się Medal Wdzięczności.

- Niezastosowanie się do powyższej decyzji skutkować będzie podjęciem kroków prawnych w celu ochrony dóbr osobistych NSZZ „Solidarność”.


Wniosek ECS z 9 lipca 2014>>>

Decyzja Prezydium KK z lipca 2014>>>

ml

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.