Logo
Wydrukuj tę stronę

Pracownicy DPS-ów nie odpuszczają

Pracownicy DPS-ów nie odpuszczają

Przedstawiciele Działu Rozwoju Związku od  20 marca 2019 r., kiedy to odbyło się spotkanie członków Solidarności z podkarpackich DPS-ów, poznawali sytuację pracowników tam zatrudnionych. W tym celu zorganizowali spotkania w osiemnastu domach w Regionie Rzeszowskim.

Okazało się, że ludzie tam zatrudnieni mają bardzo niskie płace i trudne warunki pracy. Obecnie to grupa z najniższymi wynagrodzeniami w strukturze podległej Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pomimo że praca w domach pomocy ujęta została w wykazie prac o szczególnym charakterze, bowiem wymaga szczególnej odpowiedzialności oraz sprawności psychofizycznej. Zasadnym jest, aby świadczenie tego typu pracy było wynagradzane stosownie do warunków jej wykonywania, tym bardziej, że w całej Polsce, Domy Pomocy Społecznej stanowią jeden z najważniejszych elementów systemu pomocy społecznej, o czym świadczą dane i liczby oficjalnego wykazu prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

W związku ze zgłaszanymi problemami, Przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” – Roman Jakim  wystąpił z wnioskiem do PWRDS, aby omówić sprawy socjalne i płacowe pracowników Domów Pomocy Społecznych: Piskorowice-Mołynie, Rzeszów, Babica z filią w Pstrągowej Woli, Glinik Dolny, Sośnica k. Radymna, Przemyśl-Lipowica oraz Folusza.

Posiedzenie Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbyło się 3 czerwca 2019 r., na które zostali zaproszeni przedstawiciele ww. DPS z możliwością wzięcia udziału w dyskusji.  Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, ale również skalę problemu, na 2 lipca 2019 r. ustalono specjalne posiedzenie Rady. Zaproszeni starostowie, którym podlegają DPS’y, wypowiadali się na temat sytuacji finansowej, która nie pozwala im na rozwiązanie zgłaszanych problemów. W związku z czym Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” przygotował projekt stanowiska, które zostanie przyjęte w trybie obiegowym przez PWRDS. Ewa Leniart – Przewodnicząca PWRDS przekaże ostatecznie uzgodnione stanowisko do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz pozostałych Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego.

Liczymy, że Ministerstwo podejmie określone działania systemowe, zmierzające do rozwiązania problemów pracowników Domów Pomocy Społecznej w kwestiach, które dotyczą personelu wszystkich szczebli: opiekunek, pokojowych, personelu kuchennego, pracowników socjalnych, administracyjnych, terapeutów, fizjoterapeutów i pielęgniarek.

Razem możemy więcej!

Joanna Turoń
Kierownik Regionalny ds. Rozwoju

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.