Logo
Wydrukuj tę stronę

Portret Anny Walentynowicz na najnowszym znaczku Poczty Polskiej

Portret Anny Walentynowicz na najnowszym znaczku Poczty Polskiej fot.R.Wąsik

Portret Anny Walentynowicz widnieje na najnowszym znaczku Poczty Polskiej, który trafił do obiegu 24 czerwca br. W historycznej Sali BHP z udziałem rodziny dawnej opozycjonistki, a także przedstawicieli rządu, IPN-u i Poczty Polskiej odbyła się dziś uroczysta prezentacja. Rok 2019 - zgodnie z decyzją Sejmu - jest rokiem Anny Walentynowicz.

Znaczek obiegowy z wizerunkiem Anny Walentynowicz, która została przedstawiona na tle stoczniowych dźwigów został wprowadzony do obiegu w nakładzie 1 mln sztuk. Jego autorem jest Maciej Jędrysik. 
 

Dzisiaj Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek z wizerunkiem Anny Walentynowicz. To wyraz uznania dla tej wybitnej postaci. Nazwisko Anny Walentynowicz ma swoje godne miejsce w historii polskiego ruchu robotniczego i w historii Polski. Emitując ten znaczek Poczta Polska wypełniła niezwykle ważną misję edukacyjną


- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości.
 

Nie ulega wątpliwości, że to jedna z najważniejszych postaci w najnowszej historii Polski. Odegrała kluczową rolę w latach 80. i 90., kiedy na początku sierpnia 1980, na pięć miesięcy przed odejściem na emeryturę, rozwiązano z nią umowę o pracę, robotnicy Stoczni zażądali natychmiastowego przywrócenia jej do grona zatrudnionych. Właśnie to żądanie stało się pierwszym postulatem strajku, który rozpoczął się 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej


- mówił Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

 

 

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.