Menu

Sąd w Poznaniu: Amazon narusza prawo pracy

Sąd w Poznaniu: Amazon narusza prawo pracy screen YT

Amerykański gigant zatrudnia w Polsce około 16 tysięcy pracowników. O dramatycznych warunkach pracy alarmują związki zawodowe działające w firmie - NSZZ Solidarność i Inicjatywa Pracownicza.

W czwartek 9 maja 2019 r. w firmie Amazon rozpocznie się spór zbiorowy. Solidarność oraz Inicjatywa Pracownicza domagają się podwyżek wynagrodzeń i realnej poprawy warunków pracy.

Czytaj więcej: Spór zbiorowy w Amazonie. Solidarność i Inicjatywa Pracownicza przed ambasadą USA

O skandalicznym potraktowaniu jednego z pracowników Amazona pisze m.in "Gazeta Wyborcza". Na łamach pisma opisano historię pracownika, który został zwolniony za to, że... nie wyrabiał 100 proc. norm Amazona. 
 

Mężczyzna został zwolniony, ponieważ przez ponad rok (od lutego 2015 do czerwca 2016 r.) trzynaście razy niezrealizowany 100 proc. normy. Jego wyniki wahały się od 92,4 proc. do 99,68 proc. normy. 


- informuje "Wyborcza". Pracownik pozwał Amazon, a Sąd Rejonowy w Poznaniu stanął po jego stronie.
 

Pozwany (Amazon - przyp. red.) wypaczył ideę stosunku pracy, (...), arbitralnie przyznał sobie prawo do zwalniania najmniej wydajnych pracowników tylko dlatego, że ich wyniki są gorsze niż 90 proc. reszty załogi (...) W ocenie sądu takie ustalenie procedury stanowi przykład przedmiotowego traktowania pracownika i nastawienie pracodawcy jedynie na zysk


- napisano w uzasadnieniu wyroku. Sąd nie miał wątpliwości, że zwalnianie za niewyrobienie powyżej 90 proc. normy jest niezgodne z prawem pracy.

źródło: "Gazeta Wyborcza", biznes.radiozet.pl
www.tysol.pl / raw

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.