Menu

Debata o podziale: Wschód – Zachód w wymiarze pracowniczym

28 marca na Uniwersytecie Łódzkim odbyła się międzynarodowa konferencja „Przedstawicielstwo pracowników w Europie: czy istnieje specyfika Europy Środkowo-Wschodniej?”

Poprzedziło ją seminarium zorganizowane przez Europejski Instytut Związkowy ETUI na temat  roli przedstawicieli pracowników w radach nadzorczych i zarządach firm w naszym regionie Europy. Konferencja była wyjątkową okazją do konfrontacji poglądów i opinii świata nauki, ekspertów stosunków przemysłowych oraz związkowych przedstawicieli pracowników z poziomu zakładu pracy. W szczególności dotyczyło to ponadnarodowego wymiaru relacji związkowych.

Inicjatorką i główną organizatorką konferencji była dr hab. Dagmara Skupień z Uniwersytetu Łódzkiego, a swoje wystąpienia przedstawili m.in. profesorowie: Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego, Łukasz Pisarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego i Jan Pichrt z Uniwersytetu Karola w Pradze. Po stronie ekspertów i badaczy stosunków przemysłowych w dyskusjach panelowych uczestniczyli m. in: Udo Rehfeldt, badacz ponadnarodowych układów ramowych z francuskiego think tanku IRES, Romuald Jagodziński z ETUI –jeden z wiodących ekspertów od rozwoju ERZ oraz Sławomir Adamczyk z NSZZ Solidarność, specjalizujący się w problematyce europejskiego dialogu społecznego.

W panelu pracowniczym moderowanym przez Aline Hofman z ETUI swoimi doświadczeniami dzieliło się aż 3 członków Komisji Krajowej NSZZ Solidarność –a jednocześnie przedstawicieli swoich zakładów w europejskich radach zakładowych: Andrzej Biegun (Heineken), Andrzej Kuchta (Leonardo) i Piotr Olbryś (Volkswagen). Dyskusja była ciekawa i nie uciekano od tematów kontrowersyjnych.

-Jeżeli ktoś był przywiązany do sielankowego obrazu związkowych relacji Wschód –Zachód, to ta konferencja powinna sprawić, że się ocknie. Przykładowo doświadczenia polskich związkowców z trudnej współpracy w ramach ERZ pokazują gdzie są obszary napięć  –mówi Barbara Surdykowska z NSZZ Solidarność, moderatorka jednego z paneli. – Do europejskiej przestrzeni stosunków przemysłowych  wciąż jeszcze nam daleko -dodaje ekspertka.

sa

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.