Menu

Działają cztery miesiące, już mają sukcesy

7-procentowe podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich osób zatrudnionych w firmie i objęcie pracowników dołowych ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków – to najważniejsze osiągnięcia Solidarności działającej w spółce JSW Szkolenie i Górnictwo. Przedstawicielom „S” udało się doprowadzić do podwyżek wynagrodzeń w ciągu zaledwie czterech miesięcy od założenia związku w firmie.
 
Solidarność w JSW SiG została założona we wrześniu zeszłego roku. Jak mówi Szymon Kita, przewodniczący zakładowej „S”, do tego momentu w spółce funkcjonował tylko jeden związek zawodowy, ale w ocenie wielu pracowników jego działania były nieskuteczne. – Dlatego założyliśmy Solidarność – dodaje.
 
Jednym z najważniejszych celów nowo utworzonej organizacji związkowej było doprowadzenie do wzrostu wynagrodzeń. – Dość szybko udało nam się rozpocząć rozmowy płacowe z pracodawcą i wynegocjować 7-procentowe podwyżki, które weszły w życie 1 stycznia – dodaje Szymon Kita.
 
Kolejnym sukcesem związkowców jest objęcie wszystkich pracowników dołowych ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków. Podczas rozmów z pracodawcą przedstawiciele „S” argumentowali, że pracownicy kopalń wchodzących w skład JSW, takie ubezpieczenia posiadają. – Nie było żadnego powodu, żeby osoby zatrudnione w JSW Szkolenie i Górnictwo były gorzej traktowane od innych pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej – dodaje przewodniczący.
 
Jednym z celów nowej organizacji jest wprowadzenie w spółce dnia wolnego od pracy 4 grudnia. – W tym dniu we wszystkich zakładach górniczych w całej Polsce obchodzona jest branżowe święto, Barbórka. Jeśli nasi pracownicy chcą wziąć udział w uroczystościach, muszą korzystać z urlopu wypoczynkowego. Nie można w ten sposób dzielić ludzi na lepszych i gorszych – uważa przedstawiciel zakładowej „S”.
 
W jego ocenie pracownicy spółki doceniają działania nowej organizacji związkowej. Tylko od 1 stycznia do Solidarności zapisało się 36 kolejnych osób. Do związku należy już ponad 200 pracowników spółki.
 
JSW SiG powstała pięć lat temu i zatrudnia ok. 1200 pracowników. Trafiają do niej osoby, które chcą pracować w JSW, ale nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. W spółce mają możliwość zrobienia specjalistycznych kursów, po ukończeniu których są przenoszone bezpośrednio do kopalń JSW.

www.solidarnosckatowice.pl
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.