Menu

Swiss Krono: Polscy i niemieccy związkowcy chcą utworzenia ERZ

Solidarność w Swiss Krono Żary i rada zakładowa Swiss Krono Heiligengrabe przyjęły na spotkaniu w Zielonej Górze wspólny wniosek o rozpoczęcie negocjacji nad utworzeniem europejskiej rady zakładowej w szwajcarskim koncernie drzewnym.

Stanowi to pierwszy krok w procedurze przewidzianej unijną dyrektywą 2009/38/WE. Zapewnia ona możliwość powoływania ponadnarodowego przedstawicielstwa pracowników w przedsiębiorstwach operujących na terenie UE (oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinie), które zatrudniają tam co najmniej 1000 pracowników, przy czym przynajmniej po 150 musi być zatrudnionych w 2 różnych krajach. Swiss Krono Group AG spełnia ten warunek, gdyż posiada zakłady produkcyjne w Polsce, Niemczech, Francji oraz Węgrzech zatrudniające łącznie ponad 2600 osób. Dodatkowo koncern ma swoje fabryki w Rosji, Ukrainie, USA i oczywiście w Szwajcarii. Największym zakładem grupy jest polski zakład w Żarach, dlatego stąd wyszła inicjatywa utworzenia ERZ. Prace przygotowawcze podjęte przez Krzysztofa Sobczaka, poprzedniego przewodniczącego Solidarności, kontynuowane były przez jego następców. Odbywało się to przy czynnym wsparciu  Zarządu Regionu  Zielonogórskiego i jego szefa – Bogusława Motowidełko.

W przygotowywanym od wielu miesięcy spotkaniu które odbyło się w dniach 15-16 listopada br. obok związkowców z obu zakładów Swiss Krono udział wzięli także przedstawiciele niemieckiego związku IG Metall oraz eksperci NSZZ Solidarność. Wspólny wniosek o rozpoczęcie negocjacji nad utworzeniem ERZ podpisali Mariusz Michałek, przewodniczący Solidarności w Żarach i Mario Gessner, szef rady zakładowej w Heiligengrabe.

W trakcie dyskusji analizowano aspekty prawne całej procedury, co jest o tyle istotne, że centrala koncernu mieści się poza obszarem UE, w związku z tym Swiss Krono będzie musiał wskazać swojego przedstawiciela z siedzibą w UE do prowadzenia negocjacji.

– Oczywiście liczymy na pozytywną szybką reakcję – mówi Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ Solidarność. – Jest to tym bardziej wskazane, że dyrektywa unijna nie przewiduje możliwości odmowy przystąpienia do negocjacji nad utworzeniem ERZ, a przypadku zbyt długiej zwłoki i tak rada musiałaby być ustanowiona z mocy prawa, prawdopodobnie polskiego – dodaje ekspertka.

W trakcie spotkania wymieniano się też informacjami na temat warunków i specyfiki  pracy w obu zakładach, które cechuje zbliżony profil produkcji –wytwarzają materiały  drewnopochodne dla wyposażenia wnętrz oraz celów budowlanych, a także panele podłogowe.

– Widoczna jest ta dychotomia: wschód –zachód, chociaż oba zakłady dzieli ledwo 300 km. Sytuacja pracowników na podobnych stanowiskach różni się na niekorzyść polskiego zakładu, zwłaszcza jeżeli chodzi o obciążenie pracą i zmuszanie do nadgodzin – zwraca uwagę Sławomir Adamczyk, szef Działu Branżowo-Konsultacyjnego KK. – Utworzenie ERZ może pomóc w działaniach na rzecz odejścia od stosowania podwójnych standardów w jednej korporacji .

sa

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.