Menu

Pracownice i żony górników z kopalni Krupiński jadą do premier Szydło

Pracownice i żony górników z kopalni Krupiński jadą do premier Szydło fot.wikipedia.org/geo537
7 marca kilkadziesiąt pracownic kopalni Krupiński oraz żon zatrudnionych tam góników pojedzie do Warszawy z petycją do premier Beaty Szydło. Kobiety chcą zaapelować do szefowej rządu o podjęcie działań na rzecz ratowania kopalni, która ma zostać zlikwidowana.
 
- Mamy nadzieje, że uda nam się porozmawiać z panią premier. Boimy się o przyszłość naszych rodzin i naszych miejscowości, bo kopalnia Krupiński jest największym pracodawcą w okolicy – mówi Danuta Siwonia, pracownica kopalni Krupiński i żona zatrudnionego w niej górnika.
 
Kobiety przygotowały petycję, którą chcą wręczyć szefowej rządu. - Przed wyborami politycy PiS mówili, że żadna kopalnia mająca złoża węgla nie będzie likwidowana. KWK Krupiński jest jedną z najnowszych i najnowocześniejszych kopalni w Polsce, ma złoża pozwalające jej funkcjonować i dawać miejsca pracy jeszcze przez wiele lat. Liczymy, że pani premier wysłucha naszych argumentów i zablokuje decyzję o zamknięciu naszej kopalni – podkreśla Danuta Siwonia. 
 
Zgodnie z harmonogramem wyznaczonym przez zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej proces przenoszenia majątku kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń ma się zakończyć 31 marca. Decyzję o przeniesieniu kopalni Krupiński w Suszcu do SRK podjęło Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 1 grudnia 2016 roku. W ocenie zarządu spółki kopalnia jest trwale nierentowna. 
 
Likwidacji KWK Krupiński sprzeciwiają się m.in. związki zawodowe oraz samorządowcy z Suszca i okolicznych miejscowości. Jak wskazują związkowcy, analizy przemawiające za zasadnością wygaszenia wydobycia w kopalni Krupiński zostały sporządzone w oparciu o średnie ceny węgla znacznie niższe niż obowiązujące obecnie na rynku. W ich ocenie dzięki wdrożeniu przygotowanej przez dyrekcję Krupińskiego nowej koncepcji funkcjonowania tej kopalni, która zakłada przestawienie wydobycia z węgla energetycznego na koksowy, zakład może osiągnąć dodatni wynik finansowy już w 2020 roku. Z kolei złoża w obszarze objętym koncesją dla  KWK Krupiński  oraz sąsiadujące z tym obszarem dają kopalni perspektywę dalszego, opłacalnego funkcjonowania przez 50-60 lat. 
 
Grupa kilkudziesięciu pracownic i żon górników z kopalni Krupiński wyjedzie do Warszawy spod kopalni o godz. 6.00. Ok. godziny 12.00 uczestniczki akcji powinny dotrzeć przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
 
 
 
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.