Menu

Bezrobocie nadal spada. Informacja GUS

  • Kategoria: Kraj
Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec lutego 2017 r. wyniosła 8,5%, czyli spadła o 0,1 pkt proc. wobec danych za styczeń br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Rok temu było to 10,2%.
 
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu lutego br. wyniosła 1 383,4 tys. wobec 1 397,1 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 652,7 tys. przed rokiem.
 
Na początku miesiąca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) szacowało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,5% w lutym, tj. o 0,1 pkt proc. mniej wobec poprzedniego miesiąca.
 
W tegorocznej ustawie budżetowej rząd zapisał, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2017 r. wyniesie 8%.
Czytaj całość...

Związek popiera program "Mleko w szkole"

Prezydent i przewodniczący "S" wręczyli statuetki Pracodawca Przyjazny Pracownikom

Rząd przyjął stanowisko ws. zakazu handlu w niedziele

Wznowiono rozmowy płacowe w AMP

O godz. 9.00 w ArcelorMittal Poland wznowione zostały negocjacje płacowe. W rozmowach z pracodawcą biorą udział liderzy wszystkich organizacji związkowych działających w firmie. 
 
Jak informuje Lech Majchrzak, wiceprzewodniczący Solidarności w AMP, pracodawca przedstawił swoje wcześniejsze propozycji. W odpowiedzi strona związkowa przekazała zweryfikowane postulaty. Dotyczą one podwyżek w wysokości 130 zł brutto do płacy dla każdego pracownika i średnio 20 zł na pracownika na przeszeregowania indywidualne oraz nagrody rocznej w łącznej wysokości 1500 zł brutto. Związki domagają się także ustalenia minialnej płacy zasadniczej w firmie na poziomie 2,3 tys. zł brutto. – W tej chwili trwa przerwa w rozmowach. Po przerwie, ok. godz. 12.00  pracodawca ma przekazać stanowisko dotyczące postulatów strony związkowej – dodaje Majchrzak.
 
Zaznacza, że w rozmowach z pracodawcą, które prowadzone są w budynku związkowym, uczestniczą przewodniczący organizacji związkowych działających w AMP. Reszta przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych, którzy 21 marca zdecydowali, że będą przebywać w budynku dyrekcji spółki w oczekiwaniu na zakończenie rozmów podpisaniem porozumienia, nadal tam pozostają.
 
Negocjacje płacowe w AMP rozpoczęły się w ubiegłym roku, ale stronom do tej pory nie udało się dojść do porozumienia, mimo że zgodnie z zapisami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, rozmowy powinny zostać zakończone jeszcze w grudniu.
 
Czytaj całość...

Bydgoski Marzec 2017

Festiwal filmowy w Poznaniu

Rocznica samospalenia Walentego Badylaka

"Solidarność" oświatowa nie popiera protestu

„Solidarność” nie popiera oświatowej akcji protestacyjnej zapowiadanej na 31 marca. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ  „S”  jest w trakcie  negocjacji  z rządem RP i oczekuje realizacji ustaleń ze spotkania z premier Beatą Szydło w sprawie podwyżek płac w oświacie. 
 
Sekcja nie popiera zapowiadanego na 31 marca br. protestu.  NSZZ „Solidarność” ma inne postulaty i prowadzi negocjacje z rządem RP na temat podwyżek płac w oświacie i statusu zawodowego nauczycieli oraz innych pracowników oświaty. W listopadzie ub. roku podczas pierwszego spotkania prezydium KSOiW z premier Beatą Szydło ustalono, że po pierwszym kwartale 2017 r. rząd RP przedstawi drogę dojścia do wyższych płac w oświacie. KSOiW oczekuje realizacji postulatów płacowych zgłoszonych przez NSZZ „Solidarność” i wprowadzenia korzystnych zmian w systemie wynagradzania nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych.
 
Przewodniczący KK Piotr Duda zadeklarował, że KK będzie wspierała działania Sekcji w rozmowach z rządem RP i innych działaniach w kierunku wzrostu wynagrodzeń pracowników oświaty i wprowadzenia korzystnych zmian w statusie zawodowym nauczyciela.
 
Związek jednocześnie informuje, że kończą się prace Zespołu do spraw Statusu Zawodowego Pracowników Oświaty. Podczas prac grup roboczych przedstawiciele  „Solidarności” zgłosili szereg korzystnych propozycji w sprawie wynagrodzeń, warunków pracy oraz skrytykowali propozycje MEN, np. wprowadzenia kolejnych stopni awansu zawodowego lub powiązania oceny pracy nauczycieli z wysokością ich wynagrodzenia
 
Komunikat KSOiW NSZZ „Solidarność” TUTAJ.
 
hd
Czytaj całość...

Nowelizacja nie wprowadza żadnych przywilejów dla związkowców

Ponadnarodowe porozumienie ramowe w sprawie trwałego zatrudnienia pracowników

"Solidarność" przeciwna planom Ministerstwa Rolnictwa

Ranking Najszczęśliwszych Krajów Świata. Polska na 46. miejscu

Norwegia wyprzedziła Danię w rankingu najszczęśliwszych państw świata, wynika z tegorocznej edycji World Happiness Report (Ranking Najszczęśliwszych Krajów Świata). Polska zajęła 46 miejsce,  w zeszłym roku była na 57. lokacie.
 
Najbardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy państw nordyckich - wynika z dokumentu opracowanego przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), inicjatywę ONZ zapoczątkowaną w 2012 roku. Najmniej szczęśliwe są państwa Afryki Subsaharyjskiej oraz Syria i Jemen. Raport obejmuje 155 krajów.
 
Celem raportu jest  dostarczenie rządom, biznesowi i społeczeństwu obywatelskiemu kolejnego narzędzia, które pomogłoby ich krajom znaleźć lepszą drogę do dobrego samopoczucia obywateli.
 
Wśród dziesięciu najszczęśliwszych państw świata, oprócz Norwegii i Danii, znalazły się: Islandia, Szwajcaria, Finlandia, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Australia i Szwecja.Niemcy uplasowały się na 16. pozycji, Wielka Brytania na 19., a Francja dopiero na 31. Stany Zjednoczone spadły o jedno oczko niżej w porównaniu z ubiegłym rokiem - na miejsce 14. - ze względu na nierówność, brak zaufania i korupcję. Na końcu rankingu figurują: Jemen, Sudan Południowy, Liberia, Gwinea, Togo, Rwanda, Syria, Tanzania, Burundi oraz Republika Środkowoafrykańska.
 
Polska zajęła 46. miejsce, awansując o 11 pozycji w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia i wyprzedzając takie kraje jak Włochy czy Japonia.
 
Zestawienie opiera się na danych pracowni sondażowej Gallupa i uwzględnia czynniki takie jak: realne PKB na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje rodzinne, a także poziom korupcji czy przestrzeganie swobód obywatelskich.
 
hd
Czytaj całość...

Obrady Komitetu Dialogu Społecznego w przemyśle cukrowniczym

Nie! Dla dumpingu społecznego kierowów

"Czas na pracowników". Obraduje Komitet Wykonawczy EKZZ

Auchan podpisał umowę z UNI Global Union

Francuska sieć handlowa Auchan 17 marca podpisała z UNI Global Union umowę o globalnej współpracy, w której zobowiązuje się do przestrzegania praw pracowniczych i wolności zrzeszania się we wszystkich krajach, w których sklepy Auchan są obecne.

Uroczyste podpisanie miało miejsce 17 marca we francuskiej siedzibie Auchan w Lille. UNI Global Union reprezentował sekretarz generalny, Philip Jennings, drugą stronę zaś dyrektor generalny Auchan Retail, Wilhelm Hubner. W momencie podpisywania Philip Jennings powiedział: - Przystępując do umowy Auchan pokazuje, że naprawdę ceni swoich pracowników. Jesteśmy zadowoleni, że firma podpisując z nami to porozumienie dołączyła do rosnącej listy międzynarodowych detalistów, którzy angażują się we współpracę ze związkami na całym świecie i rozumieją wartości, jakie niesie ze sobą podpisywanie umów o zasięgu globalnym. Szef UNI Commerce, Mathias Bolton dodał: - Ta umowa podkreśla silne zaangażowanie Auchan, aby wychodzić poza ramy społecznej odpowiedzialności biznesu. Firma zgodziła się współpracować z UNI, wypełniać zobowiązania wobec swoich 337 800 pracowników, respektować podstawowe zasady i prawa Międzynarodowej Organizacji Pracy, prawa pracy oraz zasad przewodnich ONZ. - Dzięki tej umowie Auchan wzmocni swoje relacje z interesariuszami w celu zbudowania modelu rozwoju, który łączy wydajność operacyjną i jakość zachowań. Udowodnimy, że ich słuchamy. Celem tego porozumienia jest stworzenie przestrzeni do dialogu i informacji, oraz podkreślenie znaczenia dobrego biznesu, praktyk społecznych i środowiskowych we wszystkich krajach, w których działa firma. – Powiedział Philippe Saudo, dyrektor działu HR w Auchan Retail.  

Auchan jest globalną siecią handlową obecną w 16 krajach na świecie. Zatrudnia 337 800 pracowników w 3836 hipermarketach i supermarketach. Globalny przychód Auchan wynosi 54,2 miliardy euro.

Misją UNI Commerce jest poprawa warunków pracy w sektorach handlu detalicznego i hurtowego, tworzenie sieci i budowanie potencjału wśród afiliowanych w UNI związków i firm międzynarodowych poprzez podpisywanie globalnych porozumień. UNI Commerce jest częścią UNI Global Union, które reprezentuje 20 milionów pracowników w sektorze usług na całym świecie.

Źródło: http://uniglobalunion.org.pl

oprac. mm

Czytaj całość...

Spotkanie na szczycie

Międzynarodowy marsz ku układom zbiorowym w Amazon

Bydgoszcz znów chce się rozwijać

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.