Menu

7 zasad emerytalnych i harmonogram spotkań!

  • Kategoria: Kraj

Od pierwszego października 2017 roku wchodzi w życie przywrócony wiek emerytalny. To finał pięcioletniej batalii „Solidarności”, która po podwyższeniu wieku emerytalnego w maju 2012 roku przez PO-PSL zapowiedziała, że doprowadzi do cofnięcia tej fatalnej decyzji.

Warto przypomnieć, że przez te pięć lat „Solidarność” zorganizowała referendum, pod którym zebrała ponad 2,5 mln podpisów, organizowała protesty, kampanie społeczne, a w konsekwencji przyczyniła się do zmiany władzy. To dzięki tej zmianie przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego (60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn) staje się faktem.

Od 1 października każdy uprawniony będzie miał możliwość podjęcia własnej decyzji o momencie przejścia na emeryturę. To istota nowych rozwiązań, wokół których nawarstwiło się wiele fałszywych informacji. Dlatego NSZZ „Solidarność” wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarią Prezydenta oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęła kampanię społeczno-informacyjną „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

Tutaj więcej informacji: 7 zasad emerytalnych, harmonogram spotkań oraz materiały do pobrania!

                

               

Czytaj całość...

Będziemy zarabiać tyle co na Zachodzie? Nie miejmy złudzeń!

Bezrobocie w Polsce będzie spadać

Międzynarodowy Dzień Rodziny. Pracownicy wyjdą z pracy dwie godziny wcześniej!

Moja emerytura - mój wybór w Poznaniu

W całym kraju trwa kampania informacyjna „Godny wybór - przywrócenie wieku emerytalnego” prowadzona wspólnie przez Kancelarię Prezydenta RP, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz NSZZ „Solidarność”.

22 maja takie spotkanie odbyło się Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu z udziałem Pawła Muchy, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Stanisława Szweda sekretarza Stanu w MRPiPS, Ewy Zydorek, Sekretarza KK NSZZ „S” oraz Dobrochny Bubnowskiej, dyrektora I Oddziału ZUS w Poznaniu.

- Przywrócenie wieku emerytalnego, to był jeden z najważniejszych postulatów społecznych kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy – powiedział P. Mucha. Inicjatorem kampanii społecznej „Godny wybór – przywrócenie wieku emerytalnego” był przewodniczący „S” Piotr Duda, który wraz z minister Elżbietą Rafalską zainaugurował ją w Pałacu Prezydenckim, w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

- Okazuje się, że umów można dotrzymywać - powiedziała E. Zydorek, przypominając, że przywrócenie wieku emerytalnego było jednym z punktów porozumienia, jakie „S” podpisała z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą.

Sekretarz KK podkreśliła, że hasło kampanii celowo mówi o przywróceniu wieku emerytalnego a nie jego obniżeniu. Od 2011 r., kiedy ze strony koalicji PO-PSL padł pomysł, aby podnieść wiek emerytalny „Solidarność” rozpoczęła akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. Niestety, mimo przedstawienia w Sejmie rzeczowych argumentów i zebrania 2,5 mln podpisów rządzący nie zgodzili się na przeprowadzenie referendum i ustawa weszła w życie.

- „S” podjęła wówczas walkę z umowami śmieciowymi, od których nie był odprowadzany składki na ZUS. Prowadziliśmy akcję „Godna praca – godna emerytura”, domagaliśmy się podniesienia płacy minimalnej i stawki godzinowej oraz ozusowania umów o pacę. Robiliśmy wszystko, aby rozstać się z ustawą wprowadzoną wbrew społeczeństwu – mówiła E. Zydorek.

Minister Stanisław Szwed omówił 7 najważniejszych zasad nowej ustawy emerytalnej podkreślając, że ustawa określa jedynie minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury, a nie obowiązek. Każdy dodatkowy rok pracy oznacza podwyższenie emerytury ok. 8%. Zapewnił, że w budżecie państwa są zabezpieczone środki na wypłaty wszystkich świadczeń.

- Jeżeli wszyscy uprawnieni zdecydowaliby się przejść na emeryturę od 1 października (a takich osób może być ok. 300 000), to w tym roku budżet państwa musiałby wyasygnować 1 mld zł. W przyszłym roku byłaby to kwota ok. 9 mld - powiedział S. Szwed dodając, że na stabilność finansową systemu emerytalnego wpływ ma polityka rodzinna. Na ten cel rząd przeznacza ponad 3%. PKB.

- W regionie będzie działać 62 doradców emerytalnych, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, to ich liczba zostanie zwiększona. Od 1 lipca doradcy będą w każdej jednostce terenowej, a na stronie ZUS zostanie umieszczony kalkulator, według którego każdy będzie mógł obliczyć wysokość swojej przyszłej emerytury – wyjaśniła D. Bubnowska, przedstawiając przygotowania ZUS do wejścia w życie ustawy.

Spotkania w ramach kampanii „Godny wybór – przywrócenie wieku emerytalnego” odbywają się we wszystkich regionach. Akcja informacyjna potrwa do połowy czerwca.


www.solidarnosc.poznan.pl

 

 

Czytaj całość...

Podwyżka premii i nagroda w PKM Jaworzno

Podwyżki w Leadec Industrial Services

Zmarł Janusz Okrasa

Pikieta pracowników Praktikera

Pracownicy Praktiker Polska pikietowali 22 maja przed siedzibą spółki w Dąbrowie Górniczej. Ostatnie wynagrodzenia otrzymali pod koniec marca. Nie dostali też wypowiedzeń, ani świadectw pracy, co pozwoliłoby im szukać nowego zatrudniania. 
 
W akcji protestacyjnej uczestniczyli pracownicy m.in. z marketów w Bytomiu, Czeladzi i Zabrzu. Byli ubrani w swoje robocze stroje – koszulki i bluzy z logo Praktikera. Przywieźli transparenty: „Żądamy płacy i świadectw pracy”, „Karty, raty i rabaty, tylko nie ma na wypłaty, „Praktiker wczoraj dla zaradnych, dzisiaj tylko dla bezradnych. 
 
- Po raz pierwszy od czasu transformacji mamy do czynienia w handlu z sytuacją, że duża sieć handlowa nie wypłaca pracownikom wynagrodzeń, a jednocześnie nie daje im możliwości znalezienia innej pracy. To skandal i łamanie prawa. Żądamy, aby prawo w Polsce było przestrzegane – mówił podczas demonstracji Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność. 
 
Praktiker Polska zatrudnia ponad 500 osób. Pracownicy nie otrzymali wynagrodzeń za kwiecień. W lutym większość sklepów należących do sieci zajęli komornicy z powodu długów wobec spółki Metro Properties, od której Praktiker wynajmował powierzchnie handlową. Od tego czasu pracownicy tych placówek codziennie rano meldują się w pracy wyłącznie po to, aby podpisać listę obecności i wrócić do domów. Część pracowników pod nadzorem przełożonych pakuje towar przeznaczony do zwrotu. - Ostatnią wypłatę dostaliśmy 23 marca. Pensji za kwiecień nie było i już wiemy, że za maj też nie dostaniemy pieniędzy. Mamy dzieci, musimy płacić rachunki. Skąd mamy na to brać? Pensje wystarczały nam od pierwszego do pierwszego, nie mieliśmy z czego odłożyć. Niektórym z nas pomaga rodzina, ale nie wszyscy  mogą liczyć na takie wsparcie. Nie wiemy, co mamy robić – mówiła podczas pikiety jedna z pracownic marketu Praktikera z Zabrza. 
 
Uczestnicy akcji protestacyjnej podkreślali, że nie liczą już na dalszą pracę w Praktikerze. Oprócz zaległych wynagrodzeń chcą tylko dostać wypowiedzenia i świadectwa pracy, aby móc szukać nowego zatrudnienia lub starać się o świadczenie przedemerytalne. Pani Bożena pracuje w markecie Praktikera w Bytomiu od początku jego istnienia. - Tutaj nie ma obiboków. Wszyscy uczciwie pracowaliśmy, a firma potraktowała nas jak śmiecie. Chcemy tylko dostać to, co nam się należy i niech każdy pójdzie w swoją stronę. Po 19 latach to nie jest chyba wygórowane żądanie – mówi rozgoryczona kobieta. 
 
Siedziba spółki Praktiker Polska została przeniesiona z Warszawy do Dąbrowy Górniczej kilka tygodni temu. Jednak pod nowym adresem nie ma nikogo, kto mógłby udzielić pracownikom jakiejkolwiek informacji. Jest tylko skrzynka na korespondencję z nazwą firmy. W ostatnim czasie zmienił się również zarząd firmy. Nowym prezesem został obywatel Ukrainy. Związkowcom nie udało się z nim nawiązać jakiegokolwiek kontaktu. - Gdy zaczynaliśmy pracę w Praktikerze, wszyscy cieszyliśmy się, że pracujemy w dużej, znanej firmie. Czuliśmy się bezpiecznie. Dzisiaj, przed emeryturą, zostałam z niczym. Boimy się, że za jakiś czas wszyscy o nas zapomną i nikt nam nie pomoże – podkreślała jedna z uczestniczek pikiety.
  
9 maja Solidarność z Praktikera zaapelowała o interwencje w sprawie pracowników spółki do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 19 maja związkowcy otrzymali odpowiedź od minister Elżbiety Rafalskiej. Szefowa resortu pracy poinformowała, że zwróciła się z prośbą o szczególne zainteresowanie sytuacją w Praktikerze do ministra sprawiedliwości oraz głównego inspektora pracy. - Jesteśmy bardzo wdzięczni pani minister za tę interwencję. W sobotę 20 maja spotkaliśmy się z wiceministrem sprawiedliwości panem Michałem Wójcikiem. Pan minister zapowiedział, że złożone zostanie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Praktiker Polska oraz że nadzór nad postępowaniem obejmie Prokuratura Krajowa. Liczymy, że to przyniesie skutek i nasze prawa pracownicze nie będą już łamane – powiedział Mariusz Włodarczyk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Praktiker Polska.
 
 
www.solidarnosckatowice.pl
 
 
Czytaj całość...

Pikieta transportowców w Strasburgu

Kampania Godny Wybór w Krakowie

Podwyżki w Toyocie!

Ukraińcy przyjadą do nas bez wiz

W czerwcu niemal cała Unia Europejska otworzy się na obywateli Ukrainy. 17 maja br. Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego i przedstawiciel Malty, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, podpisali w Strasburgu w obecności prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli tego kraju. Kończąc tym samym etap znoszenia ograniczeń w ruchu bezwizowym.

Czy wraz ze zniesieniem wiz dla obywateli Ukrainy nastąpi ucywilizowanie rynku pracy?

Wątpliwe. Przez lata nie uporaliśmy się z patologiami, które rodzi tzw. praca na oświadczenia, czyli zanizane stawki płac, unikanie składek na ubezpieczenia społeczne, praca na czarno. Jedno jest pewne, ze jak mówi prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zniesienie przez Unię wiz dla Ukraińców to nie tylko uproszczenie podróży zagranicznych, ale to również gigantyczny krok do Europy.

Przedstawiciele państw Rady Unii Europejskiej zatwierdzili już 11 maja br.  zniesienie przez Unię wiz dla obywateli Ukrainy. Był to ostatni formalny krok otwierający dla Ukraińców możliwość łatwiejszego podróżowania do państw UE.

Zniesienie wiz krótkoterminowych do strefy Schengen może doprowadzić do przeorientowania się części ekonomicznych migrantów ukraińskich z Polski na inne kraje,  takie jak RFN i Czechy oraz Italia, gdzie są duże potrzeby rynku pracy szczególnie w rolnictwie.

Przypomnijmy, że sprawa otwarcia się na Ukrainę gości na agendzie unijnej od roku. Nabrała zaś przyspieszenia, gdy 26 kwietnia Rada Unii Europejskiej zatwierdziła rezolucję Parlamentu Europejskiego z 6 kwietnia o wpisaniu Ukrainy na listę państw, których obywatele nie potrzebują wiz na pobyt do 90 dni bez prawa do pracy czy nauki w państwach strefy Schengen. Zniesienie przez Unię Europejską wiz dla obywateli Ukrainy Rada zatwierdziła 11 maja.

17 maja z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i przedstawiciel Malty w obecności prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki podpisali w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu porozumienie o zniesieniu wiz.

Przepisy wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w oficjalnym dzienniku urzędowym Unii Europejskiej, czyli najpewniej w połowie czerwca. Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do krajów Unii (za wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

Przeczytaj więcej na www.solidarnosc.gda.pl

Czytaj całość...

Europa Środkowa potrzebuje wzrostu płac

Klauzula Moliera dyskryminuje obcokrajowców

W stronę powszechnego urlopu opiekuńczego dla pracowników

Organizować młodych!

W dniach 9-11 maja 2017 r. odbyło się międzynarodowe szkolenie z organizowania w związki zawodowe pracowników do 35 roku życia. Wzięli w nim udział m. in. związkowcy z Polski, Rumunii, Węgier, Belgii, Norwegii, Bułgarii, Litwy, Irlandii, Anglii, Hiszpanii i Włoch. Wydarzenie odbyło się w stolicy Bułgarii, Sofii, a jego głównym tematem było uczynienie związków zawodowych bardziej atrakcyjnymi dla młodych pracowników. 

Głównymi problemami dzisiejszych związków zawodowych wynikającymi z prowadzonej dyskusji okazały się słaba informatyzacja, niewykorzystywanie nowych technologii oraz brak odpowiedniego systemu edukacji. Według uczestników szkolenia, zaniedbanie wszystkich tych zagadnień skutkuje bardzo niską świadomością młodych pracowników w kwestiach funkcjonowania związków, wstępowania w ich szeregi oraz walki o swoje prawa. - W dobie mobilnej komunikacji oraz stałego połączenia z Internetem związki zawodowe muszą nadążać za zmieniającym się światem. Powinny mieć konta na portalach społecznościowych, elektroniczne legitymacje i mobilne aplikacje, które pozwalałyby członkom być na bieżąco ze sprawami, które ich dotyczą. Dzięki nim łatwiej dołączyć do związku czy otrzymać poradę prawną. Wykorzystywanie social media wydaje się oczywiste i banalne gdy mówimy o firmach komercyjnych, ale związki również potrzebują profesjonalnej obsługi mediów społecznościowych. Takie działania są przyszłościowe. – mówi Łukasz Kopeć, organizator związkowy z Komisji Krajowej, który reprezentował NSZZ „Solidarność” w trakcie wydarzenia.

Oprócz wewnętrznych powodów, które stoją na przeszkodzie w pozyskiwaniu do związków młodych pracowników nie sposób nie zauważyć kulejącego systemu edukacji. W polskim programie nauczania nie uświadczymy wiedzy o związkach zawodowych i ich funkcjonowaniu, brak również podstawowych informacji o przysługujących pracownikom prawach w pracy, indywidualizacji zatrudnienia czy rodzajach umów. Biorąc pod uwagę wszystkie te trudności, uczestnicy szkolenia opracowywali dedykowane ludziom młodym strategie zwiększania uzwiązkowienia. Liczne warsztaty miały na celu określenie sposobów na poprawę komunikacji pomiędzy związkami i młodzieżą, a także pomysły na uatrakcyjnienie idei związkowej wśród ludzi, którzy o związkach nie słyszeli bądź nie wiedzą na ich temat zbyt wiele. Wnioski, jakie nasunęły się po długiej dyskusji są oczywiste: młodzi ludzie spędzają większość swojego czasu w Internecie i to tam poszukują wszelkich informacji. Kiedy dopada ich problem w pracy szukają sposobów jego rozwiązania i „towarzyszy niedoli” właśnie na internetowych forach. Właśnie dlatego tak ważnymi narzędziami są dzisiaj listy mailingowe, portale społecznościowe, aplikacje mobilne oraz wszelkie elektroniczne formy komunikacji. Związki zawodowe również nie powinny o tym zapominać i korzystać z internetowych możliwości.

 Szkolenie zorganizowane było przez Europejski Instytut Związków Zawodowych (ETUI), który od dawna kładzie nacisk na informatyzację ruchu związkowego oraz tworzenie struktur dla młodych pracowników.

lk/mm

 

Czytaj całość...

Kolejne organizacje na Mazowszu

Konferencja Światowej Akademii Organizowania

W Bydgoszczy o organizowaniu

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.