Menu

Potrzeba regulacji odnośnie pracy zdalnej

Potrzeba regulacji odnośnie pracy zdalnej fot.M.Żegliński

Dlaczego należy dostosować przepisy do pracy zdalnej? Jak kształtują się perspektywy zatrudnienia na najbliższe miesiące? W jaki sposób rozmawiać o wynagrodzeniu przed podpisaniem umowy? Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy w ostatniej audycji „Głos Pracownika” na antenie „Radia Gdańsk”.

O konieczności regulacji pracy zdalnej mówił Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

– Zapisy powinny być w mojej ocenie bardzo precyzyjne. Potrzeba regulacji, kiedy i na jakich warunkach praca zdalna powinna być wykonywana. I druga rzecz - zasadnicza w mojej ocenie - nie powinno być możliwości zmuszania pracownika do wykonywania pracy w ten sposób. Nawet w sytuacji nadzwyczajnej to powinna być jedna z opcji, na którą pracownik powinien wyrazić swoją zgodę, a nie, jak w tej chwili, że jest to stosowane z automatu, bo pracownik nie ma zbytniego wyboru, tylko taką pracę musi wykonywać. Uregulowań wymagają też kwestie związane z ponoszeniem kosztów wykonywania pracy na własnym sprzęcie, zużycie prądu i szereg innych – powiedział Krzysztof Dośla.

Kolejna sprawa, o której rozmawiano w „Głosie pracownika” to perspektywy na pomorskim i polskim rynku pracy.

 – Perspektywy zatrudnienia na czwarty kwartał są umiarkowanie optymistyczne. Najwyższy wskaźnik odnotowuje branża budowlana, co jest pewnym zaskoczeniem. Na drugim miejscu jest handel detaliczny i hurtowy. Tu zdziwienia nie ma, głównie ze względu na bardzo dynamiczny rozwój handlu w internecie. Zapotrzebowanie jest bardzo duże i czwarty kwartał będzie bardzo mocny, bo zakupy świąteczne i przygotowania do nowego roku odbędą się głównie online. Jeden z najsłabszym wskaźników - i to niestety dotyka bardzo naszego regionu - ma sektor restauracji i hoteli – ocenił Piotr Skierkowski, ekspert z firmy ManpowerGroup.


**********************

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.