Menu

Nie możemy być kolonią niskich wynagrodzeń, to dumping społeczny!

– Pensja minimalna jest bardzo ważna dlatego, że w naszym kraju 1,5 mln pracuje za minimalne wynagrodzenie, zależało nam na tym żeby było ono jak najwyższe. Standardem w Europie jest to, że minimalne wynagrodzenie powinno opiewać na poziomie 50 proc przeciętnego wynagrodzenia – w programie „Gość Wiadomości” w TVP 1 i TVP Info mówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

– W 2010 r. przygotowaliśmy projekt obywatelski, zebraliśmy pod nim 350 tys. podpisów, procedowaliśmy nad tym projektem w Sejmie dwa razy bo, raz skończyła się kadencja. PO i PSL wyrzuciły ten projekt do kosza, tak się „troszczyły” o tych, którzy zarabiają w naszym kraju najmniej

– dodał przewodniczący, który podkreślił, że ważne jest by pensja minimalna w Polsce zbliżała się do tej w pozostałych częściach Europy.

– Solidarność prowadziła kampanię – „godne wynagrodzenie, godna emerytura”. Jaką emeryturę będzie miał pracownik, który ma 4-5 zł na godzinę, jak miał jeszcze kilka lat temu? Jeśli Prawo i Sprawiedliwość spełni swoje postulaty w sprawie pensji minimalnej to będziemy zbliżać się do Grecji, gdzie płaca minimalna wynosi 645 euro. To duży skok do przodu. (…) Rynek sam tego nie wyreguluje. W Polsce musi nastąpić restrukturyzacja zarobków. Nie możemy być kolonią niskich wynagrodzeń w Europie. Duże korporacje inwestowały w Polsce bo były niskie wynagrodzenia. Niektóre firmy chcą uciekać, bo wynagrodzenia będą za duże. W trakcie spotkań ze związkowcami z Zachodu chociażby związkowcy ze Skandynawii oskarżali nas, że niskie zarobki w Polsce to dumping społeczny. Czas to zmienić

– ocenił Piotr Duda.

A jak przewodniczący „S.” ocenia ostrą reakcję na wzrost pensji minimalnej ze strony pracodawców?

– Dziwię się, że pracodawcy, którzy wchodzą w skład Rady Dialogu Społecznego nigdy nie chcieli tego zrozumieć. Do 15 czerwca każdego roku rząd przedstawia propozycję pensji minimalnej, a Rada w 30 dni powinna przyjąć wspólne stanowisko. Nigdy w RDS nie dogadaliśmy się w tej kwestii z pracodawcami. W tym roku zaproponowaliśmy 530 zł podwyżki pensji minimalnej, a pracodawcy chcieli ją podnieść o 80 zł. Sytuacja jest kuriozalna, pracodawcy powinni zrozumieć, że lepiej wyposażony pracownik jest wydolniejszy. Powinniśmy doganiać państwa starej 15-stki Unii Europejskiej


– dodał przewodniczący Komisji Krajowej „S.”, który podkreślił rolę układów zbiorowych w relacjach pracodawca – pracownik.

Układy zbiorowe to coś więcej niż kodeks pracy. W Niemczech nie ma kodeksu pracy, są duże układy zbiorowe pracy. One bywają korzystne i dla pracowników i dla pracodawcy

– mówił Piotr Duda.

A jak układają się relacje Solidarności z rządem?

To trudny partner. Na pewno z poprzednim rządem nie było dialogu społecznego, wyszliśmy z komisji trójstronnej. Tu dialog jest trudny, ale dochodzimy do wspólnych wniosków, negocjacje przynoszą wymierne efekty, jak odmrożenie wynagrodzeń w budżetówce, jak podniesienie funduszu socjalnego Teraz w kwestii płacy minimalnej początkowo rząd przedstawił kwotę 2450 zł., nie ukrywam, że rozmawiałem z premierem i prosiłem by to przemyślał, że trzeba iść w kierunku tych 50 proc. To się udało i dziękuję za to premierowi. Profesjonalny pracownik musi być dobrze wynagradzany. Tylko tyle i aż tyle.

 
Solidarność wspiera kościół, który atakowany jest przez lewicowe środowiska. Dlaczego?

Widzimy co się dzieje wokół, jak atakuje się kapłanów, profanuje Jana Pawła II, wizerunek Matki Bożej. To dla nas nie do przyjęcia, przecież Solidarność rodziła się pod krzyżem, w 1980 r. te wartości były najważniejsze. Naszym patronem jest ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany przez SB. Dla nas to ważne, że kościół otworzył przed nami drzwi w 1980 r., my teraz musimy otworzyć serca dla kapłanów, jak dla abp Jędraszewskiego, który jest hejtowany za mówienie prawdy. 

– zakończył Piotr Duda.

Źródło: TVP Info

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.