Logo
Wydrukuj tę stronę

Lepsza ochrona przed bezprawnym zwolnieniem. To wielki sukces „Solidarności”

Lepsza ochrona przed bezprawnym zwolnieniem. To wielki sukces „Solidarności”

Sąd pierwszej instancji będzie mógł nakazywać firmom dalsze zatrudnianie bezprawnie zwolnionego pracownika bez czekania na prawomocne orzeczenie? Zmiany w prawie pracy mają wejść w życie od listopada tego roku. Czy będzie to zmiana na lepsz, czy gorsze? Co nowe przepisy będą oznaczać zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika?

Gośćmi Iwony Wysockiej byli etyk biznesu i prezes firmy Virtus Andrzej Chmielecki, a także rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski.

- Mam bardzo ambiwalentny stosunek do tych zmian. Z jednej strony jako etyk jestem jak najbardziej za tym, żeby pracownikowi przysługiwało prawo do szybkiego i bezstronnego procesu w sprawie bezprawnego zwolnienia. Natomiast sposób, w jaki chce się to zrobić, budzi moje zastrzeżenia. Po orzeczeniu sąd pierwszej instancji nakazuje przywrócenie pracownika. Z praktycznego punktu widzenia wokanda zapada po 6-7 miesiącu, potem są przesłuchania, ugody, apelacje i tak dalej. W efekcie sprawa może się skończyć około po 2,5 roku. To przy tym stanie faktycznym w przedsiębiorstwie, gdzie ten człowiek będzie miał wracać? To bardzo trudne, a wręcz niemożliwe - mówił Andrzej Chmielecki.

- Za tą zmianą stoją bardzo smutne statystyki. Zgadzam się z panem prezesem, że w tym momencie w prawie jest wszystko, czego tak naprawdę potrzeba. Jedynym problemem jest przewlekłość postępowań i sytuacji, gdy sprawy trwają po kilka lat, a ludzie zostają bez pracy i środków do życia. Słowem klucz do nowych przepisów jest bezprawne zwolnienie. Pracodawcy najczęściej w takich sytuacjach z premedytacją odwołują się do samego spodu i przeciągają procedury sądowe. Gdyby problem bezprawnego zwolnienia rozstrzygał się np. w okresie wypowiedzenia lub maksymalnie 6 miesięcy, w ogóle nie postulowalibyśmy o taką zmianę - tłumaczył Marek Lewandowski.

Tutuaj cała audycja

 

 

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.