Menu

Żądamy wzrostu płac w budżetówce. W razie odmowy przygotujemy akcję protestacyjną!

Żądamy wzrostu płac w budżetówce. W razie odmowy przygotujemy akcję protestacyjną! fot.M.Żegliński

"Już nie prosimy o odmrożenie odpisu na zakładowy fundusz i wskaźnika wzrostu płac w sferze budżetowej. Żądamy tego. W razie odmowy będziemy przygotowywać się do akcji protestacyjnej" - powiedział w rozmowie z Łukaszem Guzą z "Gazety Prawnej" przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Piotr Duda w wywiadzie poinformował, że zaproponował premierowi Morawieckiemu spotkanie z Komisją Krajową NSZZ Solidarność przy zamkniętych drzwiach, aby porozmawiać o problemach, które nurtują związek. Należy z pewnością podziękować rządowi za obniżenie wieku emerytalnego, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, ograniczenie handlu w niedzielę, czy program 500+, jednak związek patrzy na obecne problemy.
 

Nie możemy nie dostrzegać problemów pracowników budżetówki, które narastają. Zależy nam na odmrożeniu wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej i odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


- powiedział szef Solidarności. Wskazał, że płace w budżetówce są w praktyce zamrożone od 2010 r., choć przeciętne wynagrodzenie w tym czasie dynamicznie rosło. Jest to sytuacja dramatyczna, gdyż większość osób tam zatrudnionych ma wyższe wykształcenie i wymagające obowiązki, które wykonywane są w sposób profesjonalny. Mimo to płace są na poziomie minimalnego wynagrodzenia. 
 

O tym chcemy rozmawiać z premierem. To najlepszy czas na taką dyskusję, bo przygotowywany jest projekt budżetu na 2019 r.


- mówił Piotr Duda. A co jeśli rząd postanowi nie realizować postulatów "S"? 
 

Chcemy ostro zareagować. Już nie prosimy o odmrożenie odpisu i wskaźnika wzrostu płac. Żądamy tego. W razie odmowy będziemy przygotowywać się do akcji protestacyjnej. Chcemy wesprzeć nie tylko urzędników, ale też m.in. nauczycieli, którzy chcą w kolejnych latach wyższych podwyżek od tych zaplanowanych przez rząd, pracowników niemedycznych w ochronie zdrowia oraz cywilnych w policji i wojsku. Po to jest Solidarność


- zapowiedział przewodniczący "S".

Więcej na portalu www.gazetaprawna.pl

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.