Akcja protestacyjna, która ma się odbyć 15 września w Warszawie przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej, przekształcenie Rady KSOiW NSZZ „S” w Komitet Protestacyjny, zwrócenie się do struktur regionalnych o wsparcie w organizacji demonstracji oraz oflagowanie szkół to najważniejsze decyzje, które podjęli członkowie Rady KSOiW NSZZ „S” podczas obrad, które odbyły się dziś (31 sierpnia) w Centrum Okopowa w Warszawie.
Podczas niezwykle burzliwej dyskusji członkowie Rady wyrazili swoje niezadowolenie z powodu wyniku dotychczasowych negocjacji z MEN. Jak podnosili związkowcy dialog prowadzony z minister edukacji Anną Zalewską jest pozorowany, a postulaty formułowane przez „Solidarność” dotyczące najważniejszych problemów związanych z oświatą są ignorowane.
Czytaj więcej: Komunikat z obrad Rady KSOiW NSZZ „Solidarność” z 31 sierpnia 2018 r. w Warszawie.
Osiem milionów zł dla ponad dwóch tysięcy pracowników obsługi i administracji w oświacie to efekt podpisanego 27 sierpnia przez przedstawicieli NSZZ „Solidarność” i władz miasta porozumienia, które reguluje normy pracy i wynagrodzenia.
Od 1 września przepisy zatrudnienia w gdyńskich szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych będą obowiązywać według nowych zasad. Ponadzakładowy Układowy Zbiorowy Dokument, podpisany przez „Solidarność” oraz władze miasta Gdyni, określa zasady zatrudniania pracowników, w tym wymagania kwalifikacyjne, stawki wynagrodzeń oraz normy zatrudnienia.
W tygodniku „SIECI” (26/2018) ukazał się wywiad z minister edukacji narodowej Anną Zalewską pt. „Zasłużyłam na ocenę dobrą”. Wydaje się wart komentarza i to z kilku powodów. Dziennikarze Jacek i Michał Karnowscy zadali kilka ważnych pytań, stąd tekst nie jest przysłowiową laurką (lub jednoznaczna krytyką), co często się obecnie zdarza i to w różnych mediach. Ten zanik merytorycznej debaty coraz bardziej jest zauważalny i dokuczliwy.
Swoje uwagi dotyczące propozycji zmian zawarłem w kilku wypowiedziach, a informacje o nich podaję w załączeniu. Na pewno było sporo uwag nauczycieli do tempa wprowadzanych zmian, do braku pogłębionego dialogu ze środowiskiem oświatowym, braku należytego wsparcia finansowego dla organów prowadzących, w tym na podwyżki płac. Zmieniła się też sytuacja na rynku pracy w porównaniu z czasem przełomu wieków, nie ma tak fatalnego bezrobocia absolwentów szkół i uczelni, pracodawcy oferują lepsze płace i warunki pracy. Tu chciałbym skupić się na ocenie zmian, wypowiedzi min. Anny Zalewskiej.
Czytaj więcej: LINK
Stanowisko zamieszczamy ponownie (decyzja Rady Sekcji z 26 czerwca br.).
Drugi dokument był rozsyłany pocztą.
Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, które odbyło się 7 sierpnia w Gdańsku, poznał także postulaty oświatowej „Solidarności”. Głos zabrali między innymi Andrzej Piegutkowski, członek Prezydium KSOiW oraz Jarosław Lange, członek Rady KSOiW.
Andrzej Piegutkowski przypomniał, że rząd PiS nie wywiązał się z przedwyborczych obietnic dotyczących oświaty. Skierował do premiera Mateusza Morawieckiego apel o realizację najważniejszych postulatów, czyli m.in. żądania podwyższenia nauczycielskich wynagrodzeń i nowelizacji systemu wynagradzania nauczycieli. O niekorzystnych zmianach dotyczących wydłużenia awansu zawodowego nauczycieli mówił natomiast Jarosław Lange.
W spotkaniu wzięła udział również minister edukacji Anna Zalewska. Padły wobec niej zarzuty, że MEN zrealizowało wprawdzie wiele postulatów, które przedstawiła oświatowa „Solidarność”, jednak te najważniejsze nie zostały spełnione.
Komunikat z posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w dniu 17 lipca 2018 roku.
Tematem posiedzenia Komisji, w którym uczestniczył Zbigniew Świerczek – zastępca przewodniczącego KSOiW NSZZ „Solidarność”, było rozpatrzenie informacji na temat wspólnego planu i harmonogramu działań Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rzecz zwiększenia dostępności i promocji: nauczania języka łacińskiego w polskich szkołach oraz kształcenia w tym zakresie na studiach wyższych.
Czytaj więcej: Język łaciński i kultura antyczna w szkołach i na uczelniach.
Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” postanowiła: włączyć się w ideę protestu przeciwko działaniom rządu wobec sfery budżetowej, zaproponowaną przez Komisję Krajową „Solidarność”; zalecić jednostkom organizacyjnym oświatowej solidarności, aby nie korzystały z prawa opiniowania regulaminów oceniania nauczycieli, zamiast tego należy udzielić pomocy swoim członkom w procesie ich tworzenia.
Szanowni Czytelnicy, Koleżanki i Koledzy Związkowcy, Pracownicy Oświaty i Wychowania!
Zbliżają się wakacje. W Związku jeszcze trwają wybory. Nasza branża ukonstytuowała już swoje nowe władze.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Koleżankom i Kolegom za ofiarowany kredyt zaufania na kolejną moją kadencję w roli przewodniczącego.
Dziękuję również naszym nauczycielom i pracownikom oświaty za wspieranie działań Związku. Jest to dla nas bardzo ważne.