Prezydium KSOiW

Ministerstwo Edukacji Narodowej odnosząc się do żądań Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w sprawie realizacji porozumienia z 7 kwietnia 2019 r. między „Solidarnością” i rządem, a w szczególności naszych pytań w przedmiocie dodatku za wychowawstwo nauczycieli przedszkoli przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie.

Szanowni Państwo,
Przedkładam:
1) projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniający rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy wraz z załącznikiem, uzasadnieniem i OSR,

W związku z nieprawdziwymi informacjami, które zamieszcza na różnych polach eksploatacji ZNP, informujemy, że propagowane przez tę organizacje treści dotyczące „Solidarności” są nierzetelne, a w niektórych przypadkach mają znamiona pomówień.
Uważamy, że każdy związek zawodowy ma prawo do niezależnego funkcjonowania. Niemniej jednak nieetyczne jest oskarżanie innych, kiedy nie można pochwalić się własnymi sukcesami. Życzymy ZNP efektywności w działaniu, aby członkowie tej organizacji mogli w końcu wykazać się własnymi sukcesami w walce o dobro oświaty. Związki zawodowe powinny współpracować ze sobą, a jeśli to jest niemożliwe, przynajmniej sobie nie przeszkadzać.
Ryszard Proksa
Przewodniczący KSOiW
NSZZ „Solidarność”

Minister Anna Zalewska po wielomiesięcznych negocjacjach z Krajową Sekcją Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zgodziła się na to, aby kryteria oceny pracy nauczyciela, jak i wskaźniki do nich, określał w rozporządzeniu minister edukacji, a nie dyrektor szkoły. Swoją decyzję przedstawiła 14 listopada w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie podczas spotkania z przedstawicielami reprezentatywnych central związkowych. Oczywiste jest, że w obradach uczestniczyli członkowie Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność”.


Kryteria oceny pracy nauczyciela, jak i wskaźniki do nich będzie określał minister edukacji w rozporządzeniu, a nie dyrektor szkoły. Wprowadzenie takiej poprawki obowiązujących przepisów dotyczących oceniania pracy nauczycieli zaproponowała minister edukacji Anna Zalewska podczas spotkania ze związkami zawodowymi, które odbyło się 14 listopada w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. Decyzja szefowej MEN to odpowiedź na przedstawione przez KSOiW NSZZ „Solidarność” negatywne opinie dotyczące rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli. Przypomnijmy, że „Solidarność” krytycznie zrecenzowała już sam projekt zmian jeszcze w marcu tego roku. Ministerstwo Edukacji Narodowej otrzymało szereg pism, w których KSOiW NSZZ „Solidarność” wyraziła negatywne stanowisko w tej sprawie, domagając się usunięcia niekorzystnych przepisów.

W trakcie naszej akcji protestacyjnej 15 września w Warszawie wręczyliśmy minister Annie Zalewskiej petycję z postulatami KSOiW NSZZ „Solidarność”. Otrzymaliśmy wtedy zapewnienie, że szefowa resortu edukacji wkrótce się z nami spotka w celu podjęcia merytorycznych rozmów na temat przedstawionych przez nas problemów. Na spotkanie czekaliśmy prawie dwa miesiące. Widać, że słowo „wkrótce” inaczej rozumiemy. Na dodatek wbrew zapewnieniom minister Anny Zalewskiej, co widoczne było podczas trójstronnego spotkania Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, nie ma ona ochoty rozmawiać na tematy, które nas najbardziej interesują. A są to problemy: dotyczące podwyżek wynagrodzeń, zmiany systemu finansowania zadań oświatowych i systemu wynagradzania, ocena pracy i awans zawodowy nauczyciela, godziny „pokarciane”, umowy śmieciowe i uśrednianie pensum.
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec