Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania
Zespół ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.
Spotkanie minister edukacji Anny Zalewskiej z przedstawicielami związków zawodowych w ramach prac zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty miało miejsce 10 grudnia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. Tematem debaty była ocena pracy nauczycieli, odbiurokratyzowanie pracy szkoły oraz ustalenie harmonogramu spotkań dotyczących tych zagadnień.

Z przykrością odnotowujemy fakt, że są centrale związkowe, które swoje działania koncentrują przede wszystkim na krytykowaniu „Solidarności”. Po raz kolejny zostaliśmy zaatakowani przez jedną z nich.
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” stanowczo sprzeciwia się poselskiemu projektowi ustawy, o nr. RDS 1514.10.2018, o zmianie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, popieranemu przez grupę posłów z Nowoczesnej i byłych posłów Platformy Obywatelskiej lub powiązanych z tą partią. Naszym zdaniem proponowane zmiany oznaczają wprowadzenie tylnymi drzwiami umów śmieciowych, z którymi walczy nasz Związek.
Projekt w załączniku
Olga Zielińska
Rzecznik KSOiW NSZZ „Solidarność”
Ocena akcji protestacyjnej „Solidarności” pracowników oświaty, która miała miejsce 15 września przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej, oraz scenariusz kolejnych kroków w razie braku konstruktywnych negocjacji z minister Anną Zalewską to główny temat obrad Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania, odbywającego się 27 września w Warszawie.
O niezadowoleniu z efektów negocjacji prowadzonych przez KSOiW NSZZ „Solidarność” z minister edukacji Anną Zalewską mówił wczoraj (30 sierpnia) przewodniczący Sekcji Ryszard Proksa w programie „Tak czy Nie” na antenie telewizji Polsat.
Lider oświatowej Solidarności odniósł się między innymi do nowego systemu oceniania nauczycieli i skandalicznie niskich podwyżek wynagrodzeń, które wbrew oczekiwaniom pracowników oświaty nie uwzględniły wzrostu gospodarczego oraz wzrostu płac w innych branżach.
Spotkanie przedstawicieli Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” z minister Anną Zalewską w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się z inicjatywy szefowej resortu. Przed spotkaniem członkowie Prezydium omówili najpilniejsze i najważniejsze problemy, które należy przedstawić minister Annie Zalewskiej.

KRAJOWE DUSZPASTERSTWO NAUCZYCIELI
1 lipca—niedziela
15.00- Sympozjum Ewangelizacyjne- Aula Ojca Kordeckiego - Służba Bogu i Ojczyźnie - szczytowa postawa racjonalności człowieka na przykładzie kilku Polaków z kręgu nauki, wiary i kultury polskiej - ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz (KUL Lublin ) - Błogosławiona Nauczycielka Natalia Tułasiewicz - wykład przedstawiciela rodziny
21.00- Apel Jasnogórski - Kaplica Cudownego Obrazu - bp Piotr Turzyński - Adoracja Najświętszego Sakramentu - Kaplica Cudownego Obrazu (Prowadzi diec. Sandomierska)
23.00- Eucharystia - bp Andrzej Przybylski
2 lipca — poniedziałek

System finansowania zadań oświatowych przypomina clowna w cyrku, odzianego w kostium, który wyposażony jest w kilkadziesiąt kieszeni. W każdej z nich znajduje się jakaś kwota pieniędzy i w zależności od doraźnych potrzeb, przekłada się je z jednej kieszeni do innych kies na poszczególne zadania oświatowe. W taki sposób scharakteryzowali system łożenia na poszczególne zadania związane z edukacją przedstawiciele Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Zbigniew Świerczek i Jerzy Ewertowski podczas Spotkania Zespołu ....
Opinia w załączniku.