Biura Regionu Środkowo-Wschodniego pracują od poniedziałku do piątku, w godz. 7:00 do 15:00

Załóż związek

Skontaktuj się z pracownikami Działu Rozwoju Związku NSZZ „Solidarność” w Lublinie

Ireneusz Pszczoła 502 273 448
Krzysztof Wodrowski 601 837 720
Mateusz Lech 796 723 322
Marek Wątorski 502 610 479
lub 81 532 08 11 w. 42 region.lublin@solidarnosc.org.pl

Oni pomogą Ci utworzyć związek i udzielą niezbędnych informacji.

Ponieważ razem łatwiej bronić swoich praw, a tam gdzie działają związki zawodowe:
- rzadziej naruszane są prawa pracowników,
- rzadziej dochodzi do nieregularnego wypłacania wynagrodzeń,
- korzystasz z pomocy prawników i związkowych ekspertów.


Kliknij by zobaczyć video

Krok po kroku…

Krok 1:

Porozmawiaj z kolegami. Może oni myślą podobnie?

Krok 2:

Skontaktuj się z Działem Rozwoju Związku Zarządu Regionu Środkowowschodniego albo z kimś, kto należy do Związku, kogo znasz i komu ufasz. Musisz mieć wsparcie osoby, która zna prawo związkowe, wie jak przeprowadzić zebranie wyborcze, umie odpowiedzieć na każdą wątpliwość. Jeden błąd - niezawiniony, niezamierzony - i cały twój wysiłek może pójść na marne, więc nie ryzykuj.

Krok 3:

Zorganizuj zebranie. Najlepiej poza miejscem pracy. Może jest ktoś, kto bardzo angażuje się w tę sprawę, tak jak Ty? Poproś go o pomoc. Pamiętaj: wszyscy Twoi koledzy muszą mieć poczucie, że to oni sami organizują się w Związek, a nie że to ktoś ich do tego przymusza. Zaproponuj kolegom założenie Związku Zawodowego, który broniłby Waszych interesów. Nie trzeba tworzyć zupełnie nowego Związku - wystarczy przyłączyć się do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". "Solidarność" ma wielu dobrych działaczy, którzy pomagają takim jak Wy. "Solidarność" ma prawników i ekonomistów. "Solidarność" ma doświadczenia, którymi chce się z Wami podzielić.

Krok 4:

Stale kontaktuj się z osobą odpowiedzialną za organizowanie Związku w naszym regionie. Weź od nas deklaracje związkowe. Deklaracje powinieneś mieć od tej pory zawsze przy sobie. Im więcej zorganizuje się Was w Związek, tym większa będzie jego siła w zakładzie pracy.

Pobierz deklaracje

Należy przygotować pisma - pobierz - dokumenty rejestracyjne

  1. pismo rejestracyjne
  2. uchwała założenie
  3. uchwała ochrona

Prawo obowiązujące w Polsce mówi, że reprezentatywna organizację pracowników do rozmów z pracodawcą jest właśnie związek zawodowy. Wystarczą 3 osoby, aby założyć organizację związkowa, jednak uprawnienia będą przysługiwać tylko organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami.

UWAGA!

ZWIĄZEK ZAWODOWY TWORZĄ LUDZIE. MUSZĄ CZUĆ I WIEDZIEĆ, ŻE JESTEŚCIE RAZEM, A NIE KAŻDY OSOBNO.

GDY W TWOJEJ FIRMIE PRACUJE MNIEJ NIŻ 10 OSÓB również możesz należeć do Związku NSZZ „Solidarność”
Zgodnie z przepisem art. 251 ustawy o związkach zaodowych uprawnienia zakładowej organizacji związkowej będą przysługiwać tylko organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami (nie wliczamy do tych 10 osób: emerytów, rencistów oraz bezrobotnych i inne osoby nie pozostające w stosunku pracy)
Związku zawodowego nie mogą założyć osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło i umowy zlecenia oraz osoby bezrobotne. Nie oznacza to, że nie mogą one zostać członkiem Związku istniejącego już w zakładzie pracy.