Biura Regionu Środkowo-Wschodniego pracują od poniedziałku do piątku, w godz. 7:00 do 15:00


Świdnickie Spacery – pamiętamy!

07-02-2022

Świdnickie Spacery – pamiętamy!


40 lat temu świdniczanie sprzeciwiali się komunistycznemu reżimowi, wychodząc na spacery, przypinając w klapy płaszczy i kurtek oporniki oraz wystawiając w oknach odbiorniki telewizyjne. Dzisiaj mieszkańcy naszego miasta przypomnieli, jak ważny był ten pokojowy protest z 1982 roku i uhonorowali jego uczestników.

Oficjalne obchody rozpoczęły się o godz. 18.00, przy obelisku z tablicą upamiętniającą Świdnickie Spacery. Zebrani odśpiewali hymn, a przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz świdnickich związków, instytucji i placówek oświatowych złożyli kwiaty.

Artur Soboń, wiceminister finansów, wystosował do świdniczan list okolicznościowy: – Jak co roku, gromadzimy się, by przypomnieć bohaterską postawę mieszkańców naszego miasta. Były to spacery, które odbywały się w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego, zainicjowane przez działaczy świdnickiej Solidarności. Cechowały się wyrazem sprzeciwu wobec kłamstwa telewizji i propagandy PRL. Należy podkreślić, że Świdnik jest miastem wyjątkowym, ponieważ to tu mieszkańcy pokazali na skalę całego kraju, że idą drogą prawdy. Jan Paweł II powiedział kiedyś „szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje. Jeśli trzeba, będziecie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł”. Dlatego dziś, wspominając mieszkańców, którzy pierwszy raz, 40 lat temu, wyszli razem ze swoimi rodzinami na ulice, uczcijmy ich odwagę i hart ducha.

– Spotykamy się jako ludzie miłujący wolność, ale też ku przestrodze, by pamiętać, że wolność nie jest nam dana na zawsze. Trzeba ją cały czas zdobywać, jak mówił św. Jan Paweł II. Jesteśmy tu dzisiaj, żeby przypomnieć o niezwykłym wydarzeniu, jakim były świdnickie spacery. Niezwykłym, bo obiegły ówczesny świat, ten, który dążył do tego, by demokracja się rozwijała. Świdnicki protest został zapisany jako swego rodzaju ewenement. Pokazaliśmy, czym jest solidarność, jak może wyglądać. Składam hołd wdzięczności tym, którzy uczestniczyli w spacerach. Jako Świdnik wpisaliśmy się w historię najnowszą nie tylko Lubelszczyzny, Polski, ale i świata. To wtedy mówiono, że Świdnik nie jest koło Lublina tylko Lublin koło Świdnika. Dziś też sami musimy zadbać o naszą ojczyznę, nie liczyć na innych – mówił Marian Król, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego.

– Jest kilka wartości, o którym dzisiaj należy mówić: pamięć, wolność, odwaga, solidarność – podkreślał burmistrz Waldemar Jakson. – Zostaliśmy strażnikami pamięci, bo rosną nowe pokolenia,  które powinny wiedzieć o tym, co zdarzyło się 40 lat temu i czcić tych, którzy brali udział w spacerach. Ludzie, którzy wyszli wtedy na ulice, pamiętali jeszcze czołgi zdobywające nasz zakład, strzelanie do ludzi, aresztowania i internowania. Mimo wszystko pokonali ten strach i spacerowali w ramach protestu. Możemy też mówić o pewnym fenomenie społeczności naszego miasta. Kilka tysięcy ludzi musiało się między sobą porozumieć, w czasie, gdy funkcjonowali donosiciele, ale udawało się dzięki solidarności, na przykład sąsiedzkiej. Świdnik został poddany wielu represjom, ale nie ugiął się. Przypominajmy o tym wszystkim i bądźmy dumni z mieszkańców, którzy 40 lat temu spacerowali po ulicach naszego miasta.

W niezwykły sposób wydarzenia z lutego 1982 roku przybliżył pokaz laserów, w który wkomponowany została recytacja wiersza Wisławy Szymborskiej oraz pieśń o spacerach. Zebrani na placu Konstytucji 3 maja z zainteresowaniem obejrzeli świetlne widowisko, później zaś udali się na symboliczny spacer ul. Niepodległości w kierunku Miejskiego Ośrodka Kultury. Tam odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków pt. Na przekór grudniowej nocy. Produkcja TVP3 Lublin, przy współpracy z Regionem Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność”, opowiada o wydarzeniach na Lubelszczyźnie sprzed 40. lat, które pokazywane są z perspektywy fikcyjnego bohatera – fotografa. Po filmie można było porozmawiać z jego autorami.

O Świdnickich Spacerach przypomniał również znicz pamięci na ścianie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, podświetlony na biało-czerwono budynek MOK, a także wystawa sprzętu ZOMO oraz pokaz grupy rekonstrukcyjnej przed Kinem Lot.

W sobotę,  w kościele pw. NMP Matki kościoła odprawiona została msza święta w intencji uczestników Świdnickich Spacerów.

Organizatorami obchodów są: Miejski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta oraz Samorząd Województwa Lubelskiego. Wydarzenie – Obchody 40. rocznicy Świdnickich Spacerów – bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Artur Soboń, poseł na Sejm, Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego, dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Marian Król, Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność, Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, Andrzej Kuchta, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” WSK „PZL-Świdnik” S.A.

swidnik.pl

Dodaj komentarz:

Komentarze:
Brak komentarzy.