Specjalny pokaz „Rykoszetów” w lubińskiej Muzie

„Rykoszety” etiuda filmowa (30 minut). Film obejmuje wydarzenia 2 tygodnie przed 31 sierpnia 1982 i krótko po Zbrodni Lubińskiej.

Bohaterami filmu są mieszkańcy Lubina, akcja skupia się wokół dwóch rodzin, główny bohater to młody chłopak Jańcio który w 1982 sprzeciwiał się władzy młodzieńczym buntem, ale w jego brata Tadka machina represji uderzyła przypadkowo. Jego dziewczyna Magda, to córka oficera MO. Są młodzi i marzą o wyjeździe do Francji. Ma im w tym pomóc milicjant Wiesiek, ojciec dziewczyny. Tadek i Marzena starają się ochronić rodzinę, nie angażując się w politykę. Ich nastoletni syn Przemek trafia w sam środek manifestacji. Są w różnym wieku, mają różne marzenia i doświadczenia, ale ich spokojne, poukładane życie odmienia się dramatycznie w jednym dniu 31 sierpnia 1982 roku – w czasie z założenia pokojowej manifestacji, w rocznicę porozumień sierpniowych. Andrzej Chyra jako zimny oprawca sprawdził się doskonale. Bez mrugnięcia okiem katował, a dręczenie podczas przesłuchań widać , że wręcz sprawiało mu satysfakcję. We mnie od razu wzbudził odrazę i obrzydzenie to świadczy o świetnej aktorska. Zdjęcia z samej manifestacji przeplatane zdjęciami archiwalnymi poruszyły mnie dogłębnie, a wielu widzów również miało zaszklone oczy.

Jeśli ktoś oczekiwał wiernego odzwierciedlenia wydarzeń rozczaruje się. Zarówno reżyser i pomysłodawca filmu Lubinian Marcin Lesisz (autor zdjęć i producent) nie taki mieli cel co podkreślali na spotkaniu z w widzami po projekcji. Wydarzenia znają tylko z opowieści. 

Chcieli jednak aby pamięć o wydarzeniach z 31 sierpnia 1982 roku w Lubinie przetrwała. Na film wybraliśmy się całą rodziną, była to okazja do wspomnień i wszyscy zgodnie podkreślaliśmy, że zarówno zarys historyczny, zdjęcia, muzyka jak najbardziej do nas trafiły, a wierne odzwierciedlenie kostiumów (nawet najdrobniejsze detale jak choćby słynne plastikowe klipsy, czy fryzury), scenografia (mieszkanie z wszelkimi detalami tak modnymi w tamtych latach) to majstersztyk.

Osobiście mam nadzieję na epilog czyli pokazanie jak ten zryw wolności wpłynął na życie bohaterów. Producent filmu też chciałby aby pokazać dalsze losy bohaterów, ale jak zawsze brak chętnych do sponsorowania, a naprawdę szkoda.  Ten film powinien obejrzeć każdy młody człowiek, żeby zobaczyć jak trudna była droga do wolności.

Ekipa 
 Reżyseria Jakub Radej
 Scenariusz Jakub Radej, Michał Wawrzecki
 Zdjęcia Marcin Lesisz 
 Scenografia Ewa Mroczkowska, Natalia Rejszel
 Kostiumy Małgorzata Fudala
 Dźwięk Jan Moszumański Irena Jakuszewska
 Montaż Tomasz Mączka
 Charakteryzacja Cezary Kostrzewski
 Kierownictwo produkcji Kinga Tasarek
 Producent wykonawczy Katarzyna Kostecka
 Producent Marcin Lesisz
 Obsada aktorska Stanisław Linowski,  Ignacy Klim, Zuzanna Zielińska,  Marta Ścisłowicz, Tomasz Schuchardt,  Karol Biskup, Sławomir Grzymkowski, Andrzej Chyra.

LM, fot. TJ miedziowe.pl

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com