Banach, Furtak, Gil, Jagielski, Sielutin i Wolak ukończyli Maraton Solidarności

XXIV ORLEN Maraton Solidarności. Biegacze z całego świata przyjechali do Trójmiasta, aby biegiem ulicami Gdyni, Sopotu i Gdańska upamiętnić wydarzenia Sierpnia’80. Z Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” biegło sześcioro zawodników: Jerzy Jagielski (3:09:43), Robert Gil (3:31:16), Artur Banach nr 34 (3:47:01), Izabela Wolak (4:02:01), Krzysztof Furtak (4:46:46) i  Wadim Sielutin z Legnicy nr 36 (4:26:31) .

Bieg nawiązuje do fali sierpniowych strajków z 1980r., które doprowadziły do powstania NSZZ Solidarność – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej i legalnej organizacji związkowej. Maraton upamiętnia kurierów, którzy w sierpniowych strajkach 1980 roku utrzymywali łączność pomiędzy największymi strajkującymi zakładami Trójmiasta. Przenosili wiadomości, pocztę oraz strajkową bibułę.

Maraton Solidarności to jedna z największych imprez maratońskich w Polsce i jedyna tak duża impreza biegowa, która odbywa się w środku lata. Przebiegnięcie 42 kilometrów ulicami Trójmiasta w piekącym sierpniowym słońcu stanowi nie lada wyzwanie dla zawodników. Na liście startowej znalazło się ponad  800 osób, z czego ponad 100 to członkowie Solidarności. Wystartowali reprezentanci 25 krajów, m.in z USA, Chin, Kanady, Indii, Jordanii, Izraela, Skandynawii, Białorusi, czy Rosji. Prawie 15% startujących to biegacze z zagranicy, co jest najlepszym wynikiem wśród polskich maratonów.

Maraton wystartował w Gdyni przy Pomniku Poległych Stoczniowców 1970, metę usytuowano na Starówce Gdańska.

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com