Dziś jest: Czwartek 21 czerwca 2018 Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Tygodnik "Solidarność"

Elektroniczna legitymacja

Elektroniczna legitymacja związkowa - POBIERZ WNIOSEK

Prawnik na telefon przez cały czas

Karta Grosik

Edward Mróz - Artysta i Społecznik

mxQIuKt8eyI

Ostrożnie z szerokim otwarciem rynku pracy

24 maja 2018 r.

Do liberalizacji warunków wydawania zezwoleń na prace cudzoziemców należy podchodzić z dużą ostrożnością. Szerokie otwarcie rynku pracy na cudzoziemców może nie sprzyjać ochronie miejsc pracy polskich obywateli, szczególnie w sytuacji pogorszenia się sytuacji gospodarczej – uważa Prezydium Komisji Krajowej oceniając projekt rozporządzenia dot. warunków wydawania zezwoleń.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ma szereg zastrzeżeń do projektu nowelizacji rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ws. określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczególne warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców autorstwa Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Socjalnej.

Przede wszystkim Solidarność oczekuje rozwiązań zapobiegających powstawaniu dumpingu socjalnego, w tym szczególnie stałego monitoringu warunków pracy i płacy w jakich zatrudniani są cudzoziemcy. Należy też szczegółowo określić sposób dokonania wyboru zawodów opisanych w załączniku do projektu.

Prezydium KK zwraca też uwagę na sprzeczność pomiędzy działaniami rządu zmierzającymi do zatrzymania niektórych zawodów na polskim rynku pracy, np. lekarzy, czy pielęgniarek, a stworzeniem konkurencji w postaci szerokiego napływu cudzoziemców pracujących w tych zawodach.

Dlatego – jak czytamy w opinii – należy z dużą ostrożnością podejść do problemu zatrudniania cudzoziemców w Polsce.

NSZZ Solidarność niezmiennie stoi na stanowisku, że nie ma przeciwwskazań do zatrudniania cudzoziemców w Polsce, pod warunkiem, że będą oni zatrudniani na tych samych zasadach co polscy pracownicy. A z tym jest duży problem. Bez wypracowania skutecznych mechanizmów przeciwdziałania patologiom na rynku pracy, trudno takiemu dumpingowi się przeciwstawić.

Źródło: TYSOL.PL

Pobierz aplikację Tygodnika Solidarność