Dziś jest: Sobota 26 maja 2018 Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

Tygodnik "Solidarność"

Elektroniczna legitymacja

Elektroniczna legitymacja związkowa - POBIERZ WNIOSEK

Prawnik na telefon przez cały czas

Karta Grosik

Edward Mróz - Artysta i Społecznik

mxQIuKt8eyI

List abp. Gądeckiego do Przewodniczącego "S" Piotra Dudy z podziękowaniem za inicjatywę wolnych niedziel

8 lutego 2018 r.

"W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym serdecznie podziękować za podjęcie inicjatywy ustawodawczej, regulującej kwestię ograniczenia handlu w niedzielę" - pisze abp Stanisław Gądecki w liście do przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy.

Szanowny Panie Przewodniczący,

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym serdecznie podziękować za podjęcie inicjatywy ustawodawczej, regulującej kwestię ograniczenia handlu w niedzielę.

Mam nadzieję, że podpis złożony pod ustawą przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, daje początek ważnej zmianie w życiu społecznym Polaków, która przyczyni się do ich wzrostu duchowego, wyrównując w ten sposób - w duchu solidarności - szanse na integralny rozwój wszystkich naszych rodaków.

Zarówno pasterze Kościoła w Polsce, jak i wierni często upominali się o prawne uregulowanie tej kwestii. W komunikacie z 31 października 2017 roku pisaliśmy:

"Trudno pominąć fakt, iż to właśnie "Solidarność" - jako Związek programowo ukierunkowany na ochronę praw pracowniczych - realizując własną uchwałę programową i zapis o dążeniu do wprowadzenia zasady 5-dniowego tygodnia dla wszystkich pracujących, ma szczególne prawo i obowiązek upominania się o wolne niedziele. Wolna niedziela zawiera się w etosie "Solidarności", z którego nie wolno korzystać wybiórczo, zwłaszcza tym, którzy się na nią programowo powoływali i powołują. Ufam, że inicjatywa ustawodawcza NSZZ Solidarność pomoże przywrócić solidarność społeczną w tym względzie, przyczyniając się do rozwoju duchowego wszystkich Polaków".

Jak pokazuje rzeczywistość - mimo upadku totalitaryzmu komunistycznego - w życiu społecznym ukrytych jest jeszcze wiele zwyczajów i nawyków reżimowych, które sieją spustoszenie, pogłębiają nierówności społeczne, bazując na materialistycznej koncepcji człowieka i świata.

Misja NSZZ Solidarność jest więc cały czas aktualna i potrzebna dla dobra Polski i Polaków.

Z wyrazami szacunku i pasterskim błogosławieństwem,

Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski