Związkowcy na Szczycie Weimarskim

Kilkuset związkowców z Solidarności będzie w poniedziałek pikietować przed miejscem obrad Szczytu Weimarskiego. W ten sposób zaprotestują przeciwko kolejnym inwestycjom francuskich państwowych spółek w polski sektor energetyczny.

Na pierwsze od pięciu lat spotkanie w ramach szczytu Trójkąta Weimarskiego przyjedzie do Polski kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy. W Pałacu Wilanowskim spotkają się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. W tym czasie protest zapowiadają tam związkowcy z Solidarności z firm sektora energetycznego.

- Naszym celem nie jest oczywiście utrudnienie tego istotnego spotkania. Chcemy jednak wykorzystać obecność prezydenta Sarkozego w Polsce i przekazać mu ważną petycję – wyjaśnia Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

W treści petycji związkowcy sprzeciwiają się dalszym inwestycjom francuskich państwowych spółek energetycznych w polskie państwowe spółki energetyczne. Chodzi np. o koncerny GDF Suez (inwestor w Elektrowni Połaniec) i EDF. Ten ostatni podmiot zainwestował w elektrownie w Krakowie i Rybniku, stara się też o zakup koncernu Enea.

- Obawiamy się, że przejęte przez Francuzów firmy realizować będą politykę rządu francuskiego. Interes polskiej gospodarki będzie dla nich nieistotny. Sprzeciwiamy się również łamaniu praw pracowniczych i związkowych w państwowych firmach francuskich, które zainwestowały w sektor energetyczny w Polsce – mówi Kazimierz Grajcarek.

Protest odbędzie się w poniedziałek 7 lutego o godz. 11.00 przed parkiem w Wilanowie. Weźmie w nim udział ok. 500 związkowców, m. in. ze Szczecina, Poznania, Połańca i Rybnika.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl