Sekretariat BHiU

Sekcja Handlu

Sekcja Ubezpieczeń

Strony www Organizacji

Polecane Strony WWW

Nasze Akcje

 

Amazon1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W środę 22 lipca władze koncernu Amazon ogłosiły podwyżki dla pracowników w polskich oddziałach. Od 1 sierpnia wzrośnie stawka godzinowa dla szeregowych pracowników oraz liderów. Ci pierwsi otrzymywać będą 14 zł za godzinę pracy a liderzy 18 zł. Firma zaprzecza sugestiom, że podwyżki spowodowane były niedawną napiętą sytuacją w polskich oddziałach spowodowaną m.in. raportem  PIP, w którym wymieniono wiele uchybień dotyczących bhp i zapewnia, że  to efekt dorocznego przeglądu efektów pracy

Faktem jest, że wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn–Klik zaniepokojona raportem Państwowej Inspekcji Pracy zamierza spotkać się z kierownictwem firmy.

Informacja o podwyżkach jest bardzo miła, choć jej realnym celem jest zyskanie przychylności mediów i opinii publicznej. Liczymy na to, że mały krokami, ciężką pracą związkową i twardymi negocjacjami uda nam się poprawić warunki pracy i rozwiązać palące problemy. Aby pokazać jakie  dysproporcje występują w wynagrodzeniach za pracę chcemy przywołać sytuację w Lipsku. Niemieccy pracownicy zarabiają za identyczną pracę 9,5 euro na godzinę. Niech to będzie naszą skalą porównań – komentuje Grzegorz Cisoń – przewodniczący „Solidarności” w Amazon Fulfillment Poland Sp. z o.o.

 

 

OŚWIADCZENIE WS. PODWYŻEK11009178_1661099904118403_3919540614018349284_n

Komisja Zakładowa
NSZZ „Solidarność”
Amazon Fulfillment
Poland Sp. z o.o.
Pl. Solidarności 1/3/5
53-661 Wrocław

 

Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas informacja o podwyżkach. Jednak okoliczności jej ogłoszenia są znamienne. Ministerstwo Gospodarki wzywa na dywanik włodarzy Amazona w sprawie jakości oferowanej pracy. Kontrole PIP-u wykazują rażące błędy i nadużycia. Żeby dopełnić obraz warto wspomnieć o szeroko zakrojonej kampanii jaką Amazon prowadzi, przy współpracy z miastem Wrocław, której celem jest zatrudnienie 3 tysięcy pracowników przez Agencję Pracy Tymczasowej, w charakterze taniej siły roboczej.

Informacja o podwyżkach jest bardzo miła, choć jej realnym celem jest zyskanie przychylności mediów i opinii publicznej. Liczymy na to, że małymi krokami, ciężką pracą związkową i twardymi negocjacjami uda nam się poprawić warunki pracy i rozwiązać palące problemy. Aby pokazać jakie  dysproporcje występują w wynagrodzeniach za pracę chcemy przywołać sytuację w Lipsku. Niemieccy pracownicy zarabiają za identyczną pracę 9,5 euro na godzinę. Niech to będzie naszą skalą porównań. Pomimo podwyżki zarabiamy trzy razy mniej od naszym niemieckich koleżanek i kolegów.

Wierzymy, że z czasem Amazon zrozumie, że tylko stabilność zatrudnienia i utożsamianie się z miejscem pracy przez pracownika przekłada się na jakość świadczonej pracy. Chcemy godnego traktowania, partnerstwa a nie bylejakości i najemniczej pracy. Umowa śmieciowa to śmieciowa praca. Nie ma na to naszej zgody.  Bez głosu pracowników zarządcy korporacji i urzędnicy nie dowiedzą się, jakich zmian naprawdę nam potrzeba, żeby w Amazonie pracowało się lepiej.

Ze związkowym pozdrowieniem

Grzegorz Cisoń
przewodniczący Komisji Zakładowej
NSZZ „Solidarność” Amazon Fulfillmnet Poland Sp. z o.o.

Wrocław 22. 07. 2015.

 

źródło: http://solidarnosc.wroc.pl/podwyzki-w-amazonie/