Menu

1996

5 stycznia - prezydium KK stwierdziło, że rząd złamał ustawę o związkach zawodowych wprowadzając projekt zmiany ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Proponowane zmiany prowadziły bowiem do zmniejszania ilości i wysokości świadczeń dla bezrobotnych oraz do urzędowego poprawiania statystyki poprzez zmniejszanie liczby osób uprawnionych do pobierania zasiłku.

10 stycznia - na posiedzeniu KK postanowiono, że "S" będzie w referendum uwłaszczeniowym przeciw pytaniu o poszerzenie programu NFI. 16 I - z powodu kryzysu państwa prezydium KK wezwało do odsunięcia SLD od władzy.

19 stycznia - odbyło się spotkanie dyrekcji największych polskich stoczni, przedstawicieli komisji zakładowych "S", przedstawicieli Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego oraz gdańskich i szczecińskich władz wojewódzkich. Spotkanie było poświęcone ocenie sytuacji polskiego przemysłu stoczniowego.

13 lutego - Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej po czterech latach pracy zakończyła postępowanie wobec gen. Jaruzelskiego i innych autorów stanu wojennego. Głosami posłów SLD i PSL zadecydowano, że komisja zaproponuje Sejmowi umorzenie postępowania.

18 lutego - odbyło się referendum uwłaszczeniowe. Frekwencja wyniosła 32,4 proc., co spowodowało, że wyniki nie były wiążące. Większość głosujących opowiedziała się za uwłaszczeniem i przeciwko rozszerzaniu programu NFI.

19 marca - prezydium KK zaapelowało o pilną interwencję rządu umożliwiającą restrukturyzację Stoczni Gdańskiej.

28 marca - w Gdańsku rozpoczął się proces oskarżonych o kierownicze sprawstwo śmierci 44 osób w grudniu 1970 roku.

25 kwietnia - Sąd Wojewódzki w Gdańsku umorzył postępowanie wobec Wojciecha Jaruzelskiego i Kazimierza Świtały w rozpoczętym procesie w sprawie wydarzeń grudniowych 1970 r. na Wybrzeżu. W uzasadnieniu podano, że oskarżonym zarzucono złamanie konstytucji, a to przestępstwo powinien rozstrzygnąć Trybunał Stanu. Prokuratura Wojewódzka w Gdańsku złożyła do Sądu Apelacyjnego odwołanie.

10 maja - Sejm uchwalił ustawę o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego.
Po raz pierwszy od 26 lat gdańscy stoczniowcy wyszli na ulice Gdańska żądając zaległych wypłat.

8 VI - zawiązała się koalicja partii prawicowych i "S" Akcja Wyborcza Solidarność.

12 VI - KK zaakceptowała deklarację współpracy "S" i ugrupowań politycznych w ramach AWS. KK stwierdziła, że przygotowany przez komisję ds. reformy prawa pracy kodeks zbiorowych stosunków pracy jest antypracowniczy i antyzwiązkowy. KK uznała decyzję o likwidacji Stoczni Gdańskiej za polityczną i postanowiła wejść w spór z rządem w obronie stoczni.

26-28 VI - w Poznaniu odbył się VIII KZD "S". W najważniejszej uchwale delegaci postanowili wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu w ramach AWS. Sprzeciwiono się polityce rządu dotyczącej przemysłu stoczniowego oraz sfery budżetowej.

8 sierpnia - Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił upadłość Stoczni Gdańskiej.

31 sierpnia - w Warszawie odbyły się centralne obchody 16. rocznicy powstania "S". W demonstracji wzięło udział ok. 60 tys. ludzi.

13 września - w Warszawie odbyła się ogólnopolska manifestacja, w której udział wzięło około 12 tys. pracowników służby zdrowia. Była to kulminacja akcji protestacyjnej, prowadzonej w całym kraju od czerwca przez "S" i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Protestujący domagali się zwiększenia nakładów na opiekę medyczną, zreformowania systemu ubezpieczeń, wypłaty zaległych wynagrodzeń i rewaloryzacji płac.

10 października - Rada Krajowa AWS wybrała Mariana Krzaklewskiego na przewodniczącego oraz przyjęła założenia programowe.

23 października - Sejm umorzył postępowanie w sprawie autorów stanu wojennego.

 

More in this category: « 1995 1997 »
back to top

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.