Menu

1995

3 stycznia - członkowie "S" służby zdrowia i oświaty zakończyli trwający 33 dni strajk głodowy. W porozumieniu rząd zobowiązał się do podniesienia płac w sferze budżetowej o 6 proc. powyżej rzeczywistej inflacji.

11 stycznia - KK zażądała podjęcia decyzji (w sprawie użytkowanego przez OPZZ mienia "S" bezprawnie zajętego po stanie wojennym) umożliwiających odzyskanie przez Związek zwaloryzowanych kwot i ustalenia jasnych zasad partycypacji "S" w Funduszu Wczasów Pracowniczych. KK zwróciła się do prezydenta RP z apelem o przeprowadzenie referendum uwłaszczeniowego.

20 stycznia - powołano Międzynarodowe Centrum Humanitarnej Pomocy Czeczenii pod patronatem ZR Mazowsze NSZZ "S" oraz Rady Miasta Warszawy.

27 lutego - rozpoczęła się akcja protestacyjna pracowników przemysłu zbrojeniowego. Związkowcy z "S" protestowali przeciw zmniejszaniu wydatków budżetowych na zakup sprzętu zbrojeniowego.

15 marca - KK weszła w spór zbiorowy z rządem w sprawie warunków płacy i pracy pracowników przemysłu zbrojeniowego.

20-22 maja - wizyta apostolska Ojca Świętego w Polsce. Prezydent Lech Wałęsa wręczył Ojcu Świętemu najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego, który został nadany Papieżowi 3 maja 1993 r. jako pierwszemu Polakowi w III Rzeczypospolitej.

26 maja - manifestacja "S" przed URM została rozpędzona przez policję, która użyła pałek i armatek wodnych.

31 maja - kilka tysięcy członków "S" manifestowało przed URM. Związkowcy domagali się przeprowadzenia referendum w sprawie społecznego projektu konstytucji, uwłaszczenia obywateli oraz oddłużenia przedsiębiorstw państwowych.

8-10 VI - odbył się w Gdańsku VII Krajowy Zjazd Delegatów "S". Na przewodniczącego Związku ponownie wybrano Mariana Krzaklewskiego. Do KK wybrani zostali głównie działacze, których przewodniczący "S" uzgodnił z liderami regionów. Gościem zjazdu był prezydent Wałęsa, który wzywał do odtworzenia wielkiego obozu reform.

18 października - KK udzieliła poparcia w wyborach prezydenckich Lechowi Wałęsie.

5 listopada - odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Do drugiej przeszli Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

8 listopada - KK zaapelowała o głosowanie w II turze wyborów na Lecha Wałęsę.

19 listopada - odbyła się II tura wyborów prezydenckich. Przy frekwencji 68,22 proc. Aleksander Kwaśniewski otrzymał 51,72 proc., Lech Wałęsa - 48,28 proc.

21 listopada - prezydium KK nazwało wybór Kwaśniewskiego na prezydenta dramatycznym zwrotem niekorzystnym dla Polski i Polaków, grożącym zahamowaniem reform.

6 grudnia - KK w stanowisku opowiedziała się za unieważnieniem wyborów prezydenckich: "Okłamywanie instytucji, w tym Sejmu i Państwowej Komisji Wyborczej co do wykształcenia i majątku czynione od wielu lat przez Aleksandra Kwaśniewskiego [...] - źle świadczą o wyborach prezydenckich w 1995 r. Wezwano także Zygmunta Wrzodaka do zaprzestania publicznych działań i wypowiedzi wymierzonych w "S".

15 grudnia - pomimo sprzeciwu posłów SLD Sejm przyjął uchwałę, w której uczczono pamięć ofiar stanu wojennego i potępiono jego organizatorów.

17 grudnia - dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 25 lat na ulicach Gdyni odprawiono "Gdyńską Drogę Krzyżową".

 

More in this category: « 1994 1996 »
back to top

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.