Czas pracy
- font size decrease font size increase font size
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakÅ‚adzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób może być wprowadzony okres rozliczeniowy nieprzekraczajÄ…cy 6 miesiÄ™cy, a jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi majÄ…cymi wpÅ‚yw na przebieg procesu pracy - okres rozliczeniowy nieprzekraczajÄ…cy 12 miesiÄ™cy.
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Tak więc w sytuacji, gdy dzień świąteczny przypada w sobotę, wymiar czasu pracy ulega obniżeniu i pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. W 2010 r. dotyczy to 1 maja i pierwszego dnia Bożego Narodzenia.
Dnia wolnego udziela siÄ™ w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada Å›wiÄ™to. Dodatkowy dzieÅ„ wolny nie przysÅ‚uguje, gdy Å›wiÄ™to wypada w dzieÅ„ pracujÄ…cy dla pracownika.
Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.
DNI ŚWIĄTECZNE W 2012 r.
1 stycznia - Nowy Rok
6 stycznia (piÄ…tek) - ÅšwiÄ™to Trzech Króli
8, 9 kwietnia (niedziela, poniedziaÅ‚ek) – Wielkanoc
1 maja (wtorek) – ÅšwiÄ™to Pracy
3 maja (czwartek) – rocznica Konstytucji 3 maja
27 maja (niedziela) – Zielone ÅšwiÄ…tki
7 czerwca (czwartek) – Boże CiaÅ‚o
15 sierpnia (Å›roda) – WniebowziÄ™cie NajÅ›wiÄ™tszej Marii Panny
1 listopada (czwartek) – ÅšwiÄ™to Wszystkich ÅšwiÄ™tych
11 listopada (niedziela) – ÅšwiÄ™to NiepodlegÅ‚oÅ›ci
25, 26 grudnia (wtorek, Å›roda) – Boże Narodzenie