Menu

38 rocznica powstania ROPCiO

Na zdjęciu z listopada 1979 r. od lewej: Kazimierz Janusz, Kazimierz Świton, Andrzej Czuma – działacze ROPCiO Na zdjęciu z listopada 1979 r. od lewej: Kazimierz Janusz, Kazimierz Świton, Andrzej Czuma – działacze ROPCiO fot. IPN
Dzisiaj mija 38 lat od powstania Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, największej obok Komitetu Obrony Robotników organizacji opozycyjnej, działającej w Polsce w latach siedemdziesiątych.
 
Dokument założycielski organizacji został podpisany 25 marca 1977 roku i przesłany do marszałka Sejmu PRL i Episkopatu Polski jako apel „Do społeczeństwa polskiego”. Autorzy powoływali się na ratyfikowane przez Polskę Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka, nawiązywali do Aktu Końcowego Konferencji w Helsinkach oraz do konstytucji PRL. Podpisało go 18 działaczy opozycji, m.in. generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz, Antoni Pajdak, o. Ludwik Wiśniewski, ks. Jan Zieja, Wojciech Ziembiński, Karol Głogowski oraz Andrzej Czuma i Leszek Moczulski, którzy zostali rzecznikami ROPCiO. Działacze organizacji byli represjonowani przez władze, zwalniani z pracy, zatrzymywani w areszcie, były też przypadki pobicia przez „nieznanych sprawców”. 
 
Głównym celem organizacji było poszanowanie, obrona i respektowanie praw człowieka.  Odwoływała się do tradycji niepodległościowej II Rzeczypospolitej, Armii Krajowej i Kościoła. W trzydziestą rocznicę powstania ROPCiO prezydent Lech Kaczyński odznaczył kilkudziesięciu – niektórych pośmiertnie – działaczy odznaczeniami państwowymi. IPN zorganizował wówczas sesję popularnonaukową. 
 
hd
back to top

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.