Logo
Print this page

Praca w nocy

Zgodnie z prawem pracy pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.

Pracownik, którego rozkÅ‚ad czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porÄ™ nocnÄ…, jest pracujÄ…cym w nocy.

JeÅ›li pracownik wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo zwiÄ…zane z dużym wysiÅ‚kiem fizycznym lub umysÅ‚owym, jego czas pracy w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobÄ™. Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych albo zwiÄ…zanych z dużym wysiÅ‚kiem fizycznym lub umysÅ‚owym okreÅ›la pracodawca w porozumieniu z zakÅ‚adowÄ… organizacjÄ… zwiÄ…zkowÄ…, a jeÅ›li u pracodawcy nie dziaÅ‚a zakÅ‚adowa organizacja zwiÄ…zkowa – z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjÄ™tym u danego pracodawcy, oraz po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii lekarza sprawujÄ…cego profilaktycznÄ… opiekÄ™ zdrowotnÄ… nad pracownikami.

Za pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dział 6 Kp, rozdział 6.

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.