Menu

Wielki sukces "S". W Służbie Więziennej przybywa nowych organizacji

Wielki sukces "S". W Służbie Więziennej przybywa nowych organizacji fot. M.Żegliński

"Solidarność" działa już w trzydziestu jednostkach penitencjarnych na terenie sześciu Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej.

W warszawskiej siedzibie "Solidarności", 9 stycznia odbyło się zebranie członków organizacji NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej. W spotkaniu uczestniczył Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz Jerzy Wielgus, przewodniczący Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ "Solidarność".

- Spotkaliśmy się, bo chcemy poruszyć kilka kwestii dotyczących nowo powstających organizacji związkowych w Służbie Więziennej, m.in. porozmawiać o tworzeniu sekcji krajowej, żeby pracownicy aresztów śledczych i zakładów karnych mieli swoją reprezentację wobec Dyrektora Generalnego Służby Więziennej

– rozpoczął Tadeusz Majchrowicz.

- W strukturze "Solidarności" jeden z podstawowych warunków na stworzenie sekcji krajowej to liczebność – musi być minimum 1000 członków, żeby stworzyć krajową sekcję. Są oczywiście od tego wyjątki np. Krajowa Sekcja Pracowników Parków Narodowych, gdzie wszystkich pracowników, jeśli dobrze pamiętam jest ok. 600. Ale w waszym przypadku musi być spełniony warunek tysiąca członków

– poinformował zebranych Tadeusz Majchrowicz.

Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Katowickiego, która obejmuje swym zasięgiem 10 jednostek z terenu całego województwa śląskiego, podkreślił, że należy się zastanowić, gdzie są zalążki, żeby założyć nowe struktury w kolejnych miejscach, by jak najszybciej móc osiągnąć liczbę tysiąca członków. Wprowadzająca pluralizm związkowy nowelizacja ustaw o Policji, Straży Granicznej i Służbie Więziennej weszła w życie 27 października 2019 roku, a już dzień później Andrzej Kołodziejski zarejestrował w Regionie Podbeskidzie Międzyzakładową Organizację NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Katowickiego. W kolejnych tygodniach za nimi poszli następni – m.in. funkcjonariusze z Koszalina i Białegostoku. Po kilku miesiącach, bo w styczniu "Solidarność" działa już w trzydziestu jednostkach penitencjarnych na terenie sześciu Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej.

Uczestnicy zebrania chcieli dowiedzieć się, w jaki sposób Komisja Krajowa wspomoże nowe organizacje.

– W tym roku  czeka nas wiele wydarzeń związanych z 40-leciem Solidarności. W związku z tym odbędzie się wiele wydarzeń i będą przygotowywane materiały promocyjne, które będą rozprowadzane po organizacjach związkowych. Co bardzo ważne, Komisja Krajowa wdraża pilotażowy program dotyczący rozwoju związku. Zatrudniamy kilkudziesięciu organizatorów związkowych, którzy m.in. będą pomagać nowo powstałym organizacjom oraz pracować nad tym, by powstawały kolejne

– wyjaśnił Tadeusz Majchrowicz.

Na koniec spotkania Andrzej Kołodziejski poinformował, że podwyżki wynagrodzeń i sprawa rozliczenia nadgodzin – to najważniejsze kwestie, które muszą zostać rozwiązane podczas najbliższego spotkania przedstawicieli związkowców z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej. W tym celu właśnie powołany został zespół negocjacyjny, w skład którego weszli Andrzej Kołodziejski z Bielska Białej, Paweł Jankowski z Koszalina, Mariusz Bratkowski z Zamościa, Piotr Ornoch z Warszawy i Adam Gryka z Białegostoku.

www.tysol.pl

 

back to top

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.