List do Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Pan Andrzej Duda Kraków, 20 marca 2019 r.
Prezydent RP
Szanowny Panie Prezydencie,
z zadowoleniem przyjęliśmy działania podjęte przez Pana Prezydenta, które są świadectwem troski o przyszłe pokolenia Polaków.
Są one również kwintesencją naszego protestu prowadzonego w siedzibie Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie, którego ideą jest, aby sprawy dorosłych rozwiązywać w gronie dorosłych.
Domagamy się:
Sztab „Solidarności”: Rząd nie pozostawia nam wyboru.
NSZZ „Solidarność” domaga się m.in. podwyżek w sferze finansów publicznych, wprowadzenia kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, odmrożenia wskaźnika naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, rozwiązań zabezpieczających przed wzrostem cen energii oraz funkcjonowania przedsiębiorstw energochłonych, niewliczania do minimalnego wynagrodzenia dodatków za wysługę lat.
- Wzrostu wynagrodzeń, zatrudnionych w sferze finansów publicznych, proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeń funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, więziennictwa, krajowej administracji skarbowej, celników, pielęgniarek i położnych oraz lekarzy rezydentów, przewidzianych na 2019 rok dla pozostałych zatrudnionych w jednostkach finansów publicznych.
Czytaj więcej an stronie Tygodnika "Solidarność":
Kraków wciąż protestuje.
Zdzisława Hacia (wraz z innymi nauczycielami) mówi o przebiegu krakowskiego protestu i tłumaczy, dlaczego nauczyciele protestują. Są wściekli, że niewiele zarabiają. Podwyżki Ministerstwa Edukacji Narodowej uważają za zbyt niskie. Protestujący oczekują, że rząd przyjmie ich postulaty. Przedstawili je w Poranku WNET.
(Po wejściu na stronę proszę wybrać zakładkę "Aktualny poranek")
Dziękujemy za wsparcie.
Nauczyciele oraz pracownicy oświaty protestujący w Krakowie dziękują za wsparcie.
Niektóre z listów załącznikach.
Protest trwa.
Sprawy dorosłych muszą być załatwiane między dorosłymi!
Komunikat siódmego dnia protestu- 17.03.2019 r. Msza święta.
Apel- Kraków, 15.03.2019 r.
Sprawy dorosłych muszą być załatwiane między dorosłymi!
Dziękujemy za liczne gesty poparcia (e-maile, stanowiska, pisma, telefony), które otrzymujemy z całej Polski. Nasz protest wspiera wiele organizacji oświatowych, poszczególne regiony i inne branże. Gesty solidarności z nami wyrażają także indywidualni członkowie naszego Związku, ale też rodzice i osoby niezrzeszone.
Nasz ogólnopolski protest – okupacja Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie - jest wyrazem walki o godność nauczycieli, uczciwe wynagrodzenia i właściwe warunki pracy. Domagamy się także od rządu przywrócenia rangi zawodu nauczyciela. Nie chcemy, by zakładnikami naszej walki z rządem o realizację postulatów „Solidarności” pracowników oświaty byli uczniowie. Chcemy rozmawiać na temat naszych konkretnych postulatów.
Czwarty dzień protestu „S” w Krakowie
Trwa czwarty dzień protestu „Solidarności” pracowników oświaty, którzy okupują siedzibę Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie. Wczoraj (13 marca) Prezydium KSOiW NSZZ „S” zdecydowało, że protest, który zorganizowała Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego, przyjmuje formę ogólnopolską.
Sprawy dorosłych muszą być załatwiane między dorosłymi! – to hasło tego protestu.
Komunikat nr 3
Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zdecydowanie popiera protest Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego. Podjęto decyzję, że akcja Sekcji Regionalnej przekształca się w protest ogólnopolski.
Prezydium KSOiW NSZZ „S” dyskutowało o strategii protestu, opracowało harmonogram działań, także dotyczący struktur regionalnych. Protest w Małopolsce ma trwać do czasu uzyskania satysfakcjonującego porozumienia z rządem RP. Czekamy na przybycie premiera Mateusza Morawieckiego lub umocowanego przedstawiciela rządu i podjęcie negocjacji z protestującymi.
KSOiW NSZZ „S” dziękuje za wszystkie słowa i listy poparcia, które przesyłają nie tylko nauczyciele, ale także inne grupy zawodowe. Apelujemy do Sekcji Regionalnych o wsparcie nas i zorganizowanie w swoich regionach akcji wspierających.
Sprawy dorosłych muszą być załatwiane między dorosłymi!
Ryszard Proksa: "Strajk to najmocniejszy argument, którym nauczyciele mogą zwrócić uwagę na problemy"
W programie "Kapitał i praca" w Polskim Radiu 24 o planowanym proteście mówił Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. Audycję prowadziła Anna Grabowska
Akcja protestacyjna.
Śląsk, Małopolska
Kilkuset nauczycieli pikietowało we wtorek 12 marca przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. Protestujący chcieli przekazać wojewodzie śląskiemu swoje postulaty. To się jednak nie udało, a petycję o związkowców odebrała rzecznik prasowa wojewody. - To przejaw arogancji rządzących. Jeśli nie chcą z nami rozmawiać w gabinetach, będziemy rozmawiać na ulicach – powiedział Lesław Ordon, szef oświatowej „S” w Regionie Śląsko – Dąbrowskim.
Głos do Rodziców
W poczuciu moralnego i społecznego obowiązku, jakie ciążą na nas, nauczycielach i wychowawcach dzieci oraz młodzieży, a także wyrażając poparcie dla działań podjętych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty Panią Barbarę Nowak, zwracamy się do Was, Rodzice z apelem niosącym głos przestrogi.
18 lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał „Warszawską Deklarację LGBT+”, budzącą istotne wątpliwości co do zgodności z polskim porządkiem prawnym, w tym z Konstytucją RP, zobowiązując się do realizacji szeregu postulatów ruchu politycznego LGBT.