Na przełomie września i października 2018 r. Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedziba w Gdańsku skierowała dwa pisma do Przewodniczącego KSoiW – Ryszarda Proksy z prośbą o skuteczną interwencję. Dotyczą one:
- problemu uśredniania godzin, które naliczanie jest od tego roku szkolnego bardziej niekorzystne dla nauczycieli między innymi z uwagi na nowelizację ustawy Karta nauczyciela, jak i wykładni prawnej MEN w tej sprawie, na która powołują się organy prowadzące. Więcej ….
- potrzeby pilnej nowelizacji rozporządzenia MEN dotyczącego opiniowania projektów organizacji pracy szkół tak, aby opinia związkowa była integralną częścią arkusza organizacyjnego, który obowiązkowo musi trafić do organu prowadzącego i Kuratorium. Nie zaś do przysłowiowej „szuflady”. Więcej informacji w załącznikach.
Anna Kocik
Zastępca Przewodniczącego Sekcji
Osiem milionów zł dla ponad dwóch tysięcy pracowników obsługi i administracji w oświacie to efekt podpisanego 27 sierpnia przez przedstawicieli NSZZ „Solidarność” i władz miasta porozumienia, które reguluje normy pracy i wynagrodzenia.
Od 1 września przepisy zatrudnienia w gdyńskich szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych będą obowiązywać według nowych zasad. Ponadzakładowy Układowy Zbiorowy Dokument, podpisany przez „Solidarność” oraz władze miasta Gdyni, określa zasady zatrudniania pracowników, w tym wymagania kwalifikacyjne, stawki wynagrodzeń oraz normy zatrudnienia.
W tygodniku „SIECI” (26/2018) ukazał się wywiad z minister edukacji narodowej Anną Zalewską pt. „Zasłużyłam na ocenę dobrą”. Wydaje się wart komentarza i to z kilku powodów. Dziennikarze Jacek i Michał Karnowscy zadali kilka ważnych pytań, stąd tekst nie jest przysłowiową laurką (lub jednoznaczna krytyką), co często się obecnie zdarza i to w różnych mediach. Ten zanik merytorycznej debaty coraz bardziej jest zauważalny i dokuczliwy.
Swoje uwagi dotyczące propozycji zmian zawarłem w kilku wypowiedziach, a informacje o nich podaję w załączeniu. Na pewno było sporo uwag nauczycieli do tempa wprowadzanych zmian, do braku pogłębionego dialogu ze środowiskiem oświatowym, braku należytego wsparcia finansowego dla organów prowadzących, w tym na podwyżki płac. Zmieniła się też sytuacja na rynku pracy w porównaniu z czasem przełomu wieków, nie ma tak fatalnego bezrobocia absolwentów szkół i uczelni, pracodawcy oferują lepsze płace i warunki pracy. Tu chciałbym skupić się na ocenie zmian, wypowiedzi min. Anny Zalewskiej.
Czytaj więcej: LINK
Wojciech Jaranowski został ponownie wybrany przewodniczącym Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Toruńsko-Włocławskiego. Głosowali na niego jednogłośnie wszyscy delegaci. Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zebranie Delegatów na nową kadencję 2018-2022 odbyło się we Włocławku 26 kwietnia 2018 r.
12 kwietnia 2018 roku w sali konferencyjnej Hotelu "Dal" w Kielcach odbyło się Zebranie Delegatów Świętokrzyskiej Solidarności Oświaty. Podczas obrad podsumowano dotychczasową działalność Związku i wybrano władze na nową kadencję 2018-2022. Przewodniczącym Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ"Solidarność" w Kielcach został ponownie Henryk Ślusarski. Wybrano także 12-osobową Radę Regionalnej Sekcji Oświaty NSZZ "Solidarność" w skład której weszli: Adamek Agata, Bartosz Elżbieta, Dygoń Ewa, Kruk Urszula, Krawiec Krystyna, Litwiniuk Roman, Mączyński Bogusław, Poniewierka Marek, Rdzanek Paweł, Słoka Robert, Tłustochowcz Elżbieta i Wnuk Łukasz.
Po Mszy Świętej udano się do Domu Pielgrzyma „Arka” gdzie wspólnym śpiewem kolędy „ Bóg się rodzi” przypominającej w swej treści tak niedawno obchodzone święta Narodzenia Pańskiego rozpoczęto wspólny opłatek. Był to czas refleksyjny dający możliwość zatrzymania się w pędzie codziennego zabiegania i zastanowienia się nad cudem betlejemskiej nocy.
Czytaj więcej: Doroczne spotkanie opłatkowe regionu toruńsko– włocławskiego i wielkopolskiego.