Solidarność Podbeskidzie Zmarła Magda Pawlik

Zmarła Magda Pawlik

Zmarła Magda Pawlik

Udostępnij na:

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 3 kwietnia 2022 roku zmarła Magdalena Pawlik, po wprowadzeniu stanu wojennego działaczka podziemnej „Solidarności” na Podbeskidziu. Miała 65 lat.

Magdalena Pawlik urodziła się 10 listopada 1956 r. w Bielsku-Białej. W latach 1980-81 była szeregowym członkiem „Solidarności” w Wojewódzkim Biurze Projektów „Śląsk” w Bielsku-Białej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego wraz z mężem Adamem włączyła się w działalność opozycyjną na terenie Bielska-Białej. W latach 1982-83 byli jednymi z czołowych działaczy podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej „Trzeciego Szeregu“ NSZZ „Solidarność“ Regionu Podbeskidzie: Adam był zastępcą szefa „TS“ Jerzego Binkowskiego i głównym kolporterem biuletynu „Solidarność Podbeskidzia“ (także drukował); Magdalena zajmowała się sporządzaniem matryc do druku w/w biuletynu, sporadycznie także drukiem, jak również kontaktami z podziemną „Solidarnością“ Regionu Mazowsze. Oboje zostali aresztowani 17 października 1983 roku.  Magdalena wyszła z aresztu po dwóch, a Adam po 9 miesiącach. Postępowanie karne w ich sprawie zostało umorzone na mocy amnestii.

Za swą podziemną działalność Magdalena Pawlik została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rodzinie, przyjaciołom i znajomym Zmarłej składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia.

 

Pogrzeb śp. Magdaleny Pawlik odbędzie się w czwartek, 7 kwietnia 2022 roku w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej na osiedlu Karpackim. Wprowadzenie trumny do kościoła o godzinie 11:00, różaniec, Koronka. Msza święta o godzinie 12:00.

Udostępnij na:

Author: Rzecznik