Solidarność Podbeskidzie Zmarł Mietek Machowiak

Zmarł Mietek Machowiak

Zmarł Mietek Machowiak

Udostępnij na:

W środę, 10 lutego 2016 roku, w wieku 61 lat po długiej walce z chorobą zmarł w Bielsku-Białej śp. Mieczysław Machowiak, jeden z najważniejszych, a przy tym najmniej znanych działaczy podziemnej „Solidarności” na Podbeskidziu.

Pochodził z Czańca koło Kęt. Jego brat, Wiesław Bakalarski, był jednym z najdłużej ukrywających się działaczy związkowych na Podbeskidziu. Mietek działalność podziemną zaczynał od kolportażu solidarnościowych wydawnictw. W 1984 roku został drukarzem biuletynu „Solidarność Podbeskidzia”. Temu niewdzięcznemu, ale niezbędnemu dla funkcjonowania podziemia zajęciu, poświęcił się bez reszty aż do 1989 roku. Z czasem, obok „Solidarności Podbeskidzia”, zaczął też drukować „Tygodnik Mazowsze” i podziemne broszury. Był ostatnim więźniem politycznym na Podbeskidziu – zatrzymany 6 lipca 1986 roku z częścią nakładu świeżo wydrukowanej „Solidarności Podbeskidzia” wyszedł z aresztu dzięki amnestii 10 września tego samego roku. Od razu powrócił do drukowania…

Po 1989 roku został pracownikiem bielskiej drukarni Dimograf.

Nigdy nie szukał rozgłosu i splendorów. Był człowiekiem skromnym, cichym, życzliwym ludziom…

Pogrzeb śp. Mieczysława Machowiaka odbył się w sobotę, 13 lutego o 14.30 w kościele św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…


Składam wszystkim serdeczne podziękowanie za pamięć i udział w pogrzebie mojego męża śp. Mieczysława Machowiaka.

         Aleksandra Machowiak

 

 

 

Udostępnij na:

Author: Sekretariat