Solidarność Podbeskidzie Zmarł kapelan podbeskidzkiej “Solidarności”

Zmarł kapelan podbeskidzkiej “Solidarności”

Zmarł kapelan podbeskidzkiej “Solidarności”

Udostępnij na:

19 czerwca w nocy zmarł ks. prałat Zbigniew Powada, długoletni, emerytowany proboszcz katedralnej parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej, zasłużony kapelan i wierny przyjaciel „Solidarności”, wieloletni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy. W lipcu skończyłby 74 lata.

powada 1

Ks. prałat Zbigniew Powada urodził się 23 lipca 1946 roku w Dębowcu k. Skoczowa. Po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie przyjął święcenia 30 marca 1972 w Katowicach. Pracował jako wikary w parafiach Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju, św. Antoniego w Rybniku i Wszystkich Świętych w Pszczynie. W sierpniu 1982 roku został skierowany – jako wikary – do pracy w parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W 1983 r. rozpoczął pracę jako proboszcz tej parafii. Pełnił ją przez 33 lata. W 1984 roku został opiekunem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, będącego miejscem spotkań i współpracy działaczy zdelegalizowanej „Solidarności”. Był aktywny w niesieniu pomocy represjonowanym. Za swą działalnośc był inwigilowany i represjonowany przez służbę bezpieczeństwa. 

Od 1992 do emerytury w 2016 roku był wicedziekanem dekanatu Bielsko-Biała I, członkiem diecezjalnej Rady Kapłańskiej. Pełnił funkcję kapelana podbeskidzkiej „Solidarności”, diecezjalnego duszpasterza ludzi pracy oraz kapelana bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Był związany z duszpasterstwem młodzieży, oazowym i Kościołem domowym, także z neokatechumenatem. Co miesiąc w bielskiej katedrze sprawował Msze za Ojczyznę – ostatnią z nich odprawił w minioną niedzielę, 14 czerwca.

W 2005 roku uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia” (2005). W 2009 roku duchowny otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W ubiegłym roku zostal uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności, a w lutym br. Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. 

Udostępnij na:

Author: Rzecznik