Solidarność Podbeskidzie “Zaduszkowe wspomnienie…” w Książnicy

“Zaduszkowe wspomnienie…” w Książnicy

“Zaduszkowe wspomnienie…” w Książnicy

Udostępnij na:

Zaduszkowe wspomnienieHelena Wesołowska, współorganizatorka strajku w Andrychowskiej Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Andropol” w 1971 roku, założycielka „Solidarności” w tym zakładzie w 1980 roku, internowana po wprowadzeniu stanu wojennego, zmarła 20 kwietnia br. w wieku 92 lat.

Zdzisław Greffling, współzałożyciel „Solidarności” w bielskiej „Bewelanie” oraz prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w tym mieście, w stanie wojennym przewodniczący Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym, zmarł 3 maja 2019 roku. Miał 91 lat.

Franciszek Kumorowicz, jeden z działaczy „Solidarności” w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym w Bielsku-Białej, w stanie wojennym współorganizator Opozycyjnej Organizacji „Wola”, zmarł 21 maja br. w wieku 65 lat.

Janusz Bargieł, w 1981 roku współorganizator Wszechnicy Podbeskidzia, redaktor niezależnego pisma „Moim Zdaniem”, po wprowadzeniu stanu wojennego internowany przez ponad rok, redaktor podziemnych biuletynów „Bez knebla” i „Antidotum”, za kolportaż skazany na rok więzienia, odszedł do wieczności 12 września 2019 roku w wieku 68 lat.

To tylko niektórzy z działaczy antykomunistycznej opozycji z Podbeskidzia, których pożegnaliśmy w ostatnich miesiącach. Przypomnieniu ich życia i działalności poświęcone będzie spotkanie w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, zatytułowane „Zaduszkowe wspomnienie tych, którzy odeszli…”, które odbędzie się w poniedziałek, 28 października 2019 roku o godz. 17.00. Spotkanie poprowadzi Artur Kasprzykowski z katowickiego Oddziału IPN.

Udostępnij na:

Author: Rzecznik