Solidarność Podbeskidzie W rocznicę strajku – uroczystość w BCK

W rocznicę strajku – uroczystość w BCK

W rocznicę strajku – uroczystość w BCK

Udostępnij na:

W piątek, 27 stycznia, w Bielskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste spotkanie dawnych i obecnych działaczy NSZZ „Solidarność”, zorganizowane w 36. rocznicę podbeskidzkiego strajku generalnego przez podbeskidzką „Solidarność” i katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W trakcie uroczystości 22 działaczy podziemia solidarnościowego z lat 80. – w tym dwóch pośmiertnie – zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności, które w imieniu prezydenta RP wręczył prezes IPN dr Jarosław Szarek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Państwo nie mieliście broni, ale mieliście siłę ducha. Mieliście w sercach wyniesione z rodzinnego domu wartości, wpisane w krzyż, który dziś otrzymaliście. To wartości wynikające z dekalogu, to wolność, której cenę znacie, bo ją płaciliście, to wreszcie solidarność, której dziś nam tak bardzo potrzeba” – powiedział Szarek. Szef Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że ideały, które legły u podstaw „Solidarności”, są uniwersalne. „One pozwoliły nam, naszym przodkom przetrwać każdą niewolę, każdy trudny czas. Jeśli to zachowamy, to możemy z nadzieją i pogodą patrzeć w przyszłość”- mówił.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali: Janusz Bargieł, Piotr Brańka, ks. prałat Bernard Czernecki, Jolanta Duda, Józef Dziedzic, Józef Golonka, Grzegorz Gołdynia, Jadwiga Gołdynia, Kazimierz Grajcarek, Adam Gwiżdż, Jerzy Jachnik, Józef Łopatka, Aleksandra Machowiak, Aleksander Marek, Tadeusz Motyka, Magdalena Pawlik, Wacław Pierzchalski, Teresa Szafrańska, Bogdan Szozda i Stanisław Zarzycki, a pośmiertnie odznaczeniem tym uhonorowano Karola Fajkisa i Mieczysława Machowiaka. „Dziękuję za poświęcenie i proszę, abyście własne dzieje przekazywali młodemu pokoleniu, bo wartości Solidarności są bezdyskusyjne. Dziękuję za wszystko co zrobiliście, abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce” – powiedział Jarosław Szarek po przekazaniu odznaczeń.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bielskie spotkanie było także okazją do uhonorowania wieloletnich, zasłużonych działaczy „Solidarności”. Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz przekazał dyplomy i odznaki „Zasłużony dla NSZZ Solidarność” Henrykowi Kenigowi oraz Henrykowi Malikowi. Z kolei Krzysztof Jaworski, szef „Solidarności” w Grupie Kęty SA otrzymał dyplom  „Zasłużonego dla podbeskidzkiej Solidarności” i związaną z tym tytułem statuetkę beskidzkiego górala.

Uroczystość zwieńczył koncert zespołu teatralnego „Antyrama” z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej pod kierownictwem Aleksandry Kluz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Udostępnij na:

Author: Rzecznik