Solidarność Podbeskidzie W hołdzie Patronowi „Solidarności”

W hołdzie Patronowi „Solidarności”

W hołdzie Patronowi „Solidarności”

Udostępnij na:

W poniedziałek, 19 października, w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie odbyły się uroczystości związane z 31. rocznicą męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, Patrona NSZZ „Solidarność”. Myślą przewodnią tegorocznych obchodów były słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Bądźmy silni miłością, męstwem oraz nadzieją”. 

Głównym punktem rocznicowych obchodów była Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Michała Janochy. Co byś nam powiedział księże Jerzy? pytał w homilii bp Janocha. Walczyłeś o wolność dziś Polska cieszy się upragnioną wolnością, ale czy nauczyliśmy się wrażliwości na wolność wewnętrzną, do której wyzwala nas Chrystus? Czy dziś w wolnej Polsce mieszkają ludzie wolni od nienawiści, od trucizny alkoholu, narkotyków, pornografii? Czy my sami jesteśmy wewnętrznie wolni? pytał biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Na zakończenie kazania przeczytał fragment ostatniej homilii bł. ks. Jerzego, z 19 października 1984 roku, było to ok. godz. 18.30, w Bydgoszczy: „Nie daj się zwyciężyć złu ale zło dobrem zwyciężaj”. Dziś jest 19 października 2015 roku, ok. godz. 18.30. Twoje słowa są nadal aktualne. Mamy trudne zadanie Panie Prezydencie. To trudne zadanie dla nowego rządu, dla biskupów, dla katolików i wszystkich chrześcijan, wszystkich ludzi dobrej woli: „Nie daj się zwyciężyć złu ale zło dobrem zwyciężaj” zakończył.
W trakcie Eucharystii dziękowaliśmy za zakończenie diecezjalnego etapu procesu kanonizacyjnego i modliliśmy się o rychłe ogłoszenie bł. ks. Jerzego Popiełuszki świętym Kościoła powszechnego. W uroczystościach uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, a także delegacje NSZZ „Solidarność” z całego kraju z pocztami sztandarowymi. Nie zabrakło blisko 50-osobowej reprezentacji podbeskidzkiej „Solidarności” z przewodniczącym ZR Markiem Boguszem i sztandarami z Fiata Auto Poland, Bultenu, Społem, bielskiego MZK, PKP Cargo, Grupy Żywiec i Zarządu Regionu. Po zakończeniu Eucharystii reprezentacja Podbeskidzia złożyła na grobie Patrona „Solidarności” wieniec i znicze.

Udostępnij na:

Author: Sekretariat