Solidarność Podbeskidzie Tydzień strajku w Hutchinsonie. Piotr Duda apeluje o wsparcie

Tydzień strajku w Hutchinsonie. Piotr Duda apeluje o wsparcie

Tydzień strajku w Hutchinsonie. Piotr Duda apeluje o wsparcie

Udostępnij na:

2 czerwca 2022 r.

To już tydzień, odkąd pracownicy zakładu Hutchinson 2 w Żywcu strajkują. Zarząd spółki od kilku miesięcy odmawia przyznania pracownikom podwyżki w wysokości 3,70 zł, nie proponując nic w zamian. Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wystosował list do Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych i światowego zarządu firmy Hutchinson z informacją o stanie negocjacji i prośbą o wsparcie dla strajkujących.

Po wielu miesiącach negocjowania podwyżek dla pracowników zakładu Hutchinson 2 tydzień temu pracownicy podjęli wspólnie decyzję o rozpoczęciu strajku. Niestety, do tej pory zarząd firmy nie rozpoczął konstruktywnych rozmów w sprawie i nie przedstawił propozycji rozwiązania sporu. Strajk nadal trwa i trwać będzie aż do odwołania. Na najbliższy wtorek o 12:00 pod zakładem w Żywcu zaplanowano pikietę, na którą organizatorzy (OZ Hutchinson 2 i ZR Podbeskidzie NSZZ „S”) zapraszają wszystkich chętnych, aby wesprzeć żądania związkowców i pracowników. Mile widziani są wszyscy, niezależnie od regionu czy branży. Swoją obecność na pikiecie zapowiedział także szef Solidarności, Piotr Duda, z którego inicjatywy powstał również list z prośbą o poparcie dla strajkujących. Jego adresatami, poza najwyższymi oficjelami Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, są także członkowie głównego zarządu firmy Hutchinson we Francji. Poniżej przedstawiamy treść dokumentu:

Drodzy Koledzy i Koleżanki!

Zwracamy się do Was z prośbą o poparcie żądań płacowych i strajku prowadzonego przez naszych kolegów w Hutchinson Poland Sp. z o.o. w Żywcu niemal wszyscy pracownicy zdecydowali się przyłączyć do bezterminowego strajku poprzedzonego wszelkimi wymaganymi procedurami i rozmowami z zarządem.

Strajk jest konsekwencją fiaska wielomiesięcznych negocjacji o podwyżki wynagrodzeń. Przypomnijmy, że „Solidarność” wystąpiła o podwyżki płac dla całej załogi w wysokości 3,70 zł (mniej niż 1 euro!) do stawki godzinowej. Choć związkowcy od początku deklarowali wolę porozumienia i byli otwarci na każdą sensowną propozycję ze strony pracodawcy, to jednak rozmowy nie przyniosły efektu. Rokowania, prowadzone w trybie sporu zbiorowego, także spełzły na niczym. Dokładnie tak samo zakończyły się kwietniowe mediacje z udziałem mediatora.

Kondycja firmy jest dobra,  tymczasem praca na produkcji jest bardzo ciężka, słabo opłacana, więc zakład boryka się z dużą rotacją pracowników. Podwyżka mogłaby zrekompensować ciężkie warunki pracy.

W IMIENIU STRAJKUJĄCYCH PRACOWNIKÓW HUTCHINSON POLAND SP. Z O.O. SERDECZNIE PROSIMY WAS O POPARCIE NASZYCH ŻĄDAŃ PŁACOWYCH I STRAJKU!!!

Piotr Duda

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

Serdecznie zachęcamy do udziału we wtorkowej pikiecie w Żywcu i jednocześnie prosimy organizacje związkowe o poparcie (najlepiej na piśmie) dla naszych kolegów z Hutchinsona 2. Pokażmy im, że nie są sami, że wspieramy ich żądania i nie zostawimy w potrzebie samych. Solidarność!

msz

Udostępnij na:

Author: Sekretariat