Solidarność Podbeskidzie Stanowisko w sprawie zatrudniania obcokrajowców na obszarze RP

Stanowisko w sprawie zatrudniania obcokrajowców na obszarze RP

Stanowisko w sprawie zatrudniania obcokrajowców na obszarze RP

Udostępnij na:

STANOWISKO

Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”

25 kwietnia 2016 roku

 

W sprawie:   Zatrudniania obcokrajowców na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” w związku z sygnałami płynącymi z organizacji zakładowych przynależnych do naszej struktury a dotyczącymi zatrudniania  obywateli z krajów spoza Unii Europejskiej zwraca się o podjęcie zdecydowanych działań m.in. na forum  Rady Dialogu Społecznego a w konsekwencji zmian legislacyjnych mających na celu uporządkowania w/w kwestii.

Stałym i narastającym zjawiskiem jest zatrudnianie obywateli z krajów Europy Wschodniej, szczególnie z Ukrainy na zasadach  dampingowych, co powoduje przesunięcie zainteresowania wielu polskich pracodawców na zatrudnianie napływowych pracowników przez mnożące się bez ograniczeń agencje pracy tymczasowej.

Praktyki takie powodują rozregulowanie i tak niezrównoważonego rynku pracy, poprzez spadek zainteresowania polskimi pracownikami i staje się przeszkodą w budowaniu poprawnych społecznie  uzasadnionych w tych podmiotach gospodarczych relacji.

Domagamy się aby zatrudnianie obywateli spoza Unii Europejskiej było zgodne z normami i zobowiązaniami którymi objęci są polscy pracownicy a służby powołane do kontroli przestrzegania prawa podjęły skuteczne działania mające na celu egzekucje prawa wobec tych podmiotów gospodarczych które łamią prawo.

Za Zarząd Regionu Podbeskidzie

NSZZ „Solidarność”

Udostępnij na:

Author: Sekretariat