Solidarność Podbeskidzie Stanowisko Prezydium ZR w sprawie stałego bazowania śmigłowca LPR na lotnisku w Kaniowie

Stanowisko Prezydium ZR w sprawie stałego bazowania śmigłowca LPR na lotnisku w Kaniowie

Stanowisko Prezydium ZR w sprawie stałego bazowania śmigłowca LPR na lotnisku w Kaniowie

Udostępnij na:

Stanowisko
Prezydium Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność
z dnia 01.06.2020 roku

 
w sprawie: stałego bazowania śmigłowca LPR na lotnisku w Kaniowie

Podbeskidzie to region Polski i szczególny obszar województwa śląskiego, ukształtowany w paśmie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego. Obszar geograficzny znany jako teren rekreacji, turystyki i coraz częściej uprawianych sportów ekstremalnych. Teren z uwagi na swoje ukształtowanie i wysokość n.p.m. i co za tym idzie trudności dojazdowe do znacznych obszarów  jest “skazany” na stworzenie specjalnych środków i zabezpieczeń, które podniosłyby poziom bezpieczeństwa obywateli.
Oczywiste jest więc, że dla obsługi medycznej zamieszkałych i przebywających okresowo turystów, należy stworzyć bezpieczne warunki przebywania oraz co za tym idzie mechanizmy pomocy i ratownictwa w przypadkach nagłej potrzeby udzielenia pomocy. Jednym z takich elementów jest bezwarunkowe bazowanie śmigłowca LPR na bliskich dystansach dolotowych do potencjalnych miejsc zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego. Według naszych ocen miejscem idealnym, jakby stworzonym dla takich okoliczności jest obecna sezonowa baza w Kaniowie. Śmigłowiec bazujący w tym miejscu i wykonując rutynowe działania mógłby też wspierać działania ratunkowe Beskidzkiej Grupy GOPR mającej swą siedzibę w Szczyrku. Dotychczasowe doświadczenia z akcji ratownictwa  w podbeskidzkim regionie z udziałem śmigłowca  LPR potwierdzają słuszność stałego pobytu w lokalizacji bazy w Kaniowie.

Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ “Solidarność” wyraża nadzieję,  że nasz postulat dotyczący stałego bazowania śmigłowca LPR w bazie w Kaniowie uzyska akceptację.

Za Prezydium Zarządu
Przewodniczący
Zarządu Regionu Podbeskidzie
NSZZ “Solidarność” 
Marek Bogusz

Stanowisko w pdf »

Udostępnij na:

Author: Sekretariat