Solidarność Podbeskidzie Spór płacowy w ASK Poland

Spór płacowy w ASK Poland

Spór płacowy w ASK Poland

Udostępnij na:

Podpisaniem protokołu rozbieżności zakończyły się rokowania w zatrudniającej ponad 900 pracowników bielskiej spółce ASK Poland. – Ta firma ma spore zyski, wypracowane przez załogę. Żądamy, by pracodawca wreszcie zainwestował w ludzi, bo płace zasadnicze w tej spółce są już niewiele większe od obecnej płacy minimalnej – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” FCA Poland.

Płacowy spór zbiorowy w ASK Poland rozpoczął się 16 stycznia br. Wcześniejsze rozmowy, dotyczące wzrostu wynagrodzeń w tej spółce, nie przyniosły żadnych efektów. – Niestety, także negocjacje prowadzone w ramach sporu zbiorowego, nie dały żadnego rezultatu. Pracodawca okopał się przy swoich propozycjach, które są nie do przyjęcia dla załogi. Teraz czekamy na mediatora – tłumaczy Wanda Stróżyk.

Żądania „Solidarności” to podniesienie od 1 stycznia 2020 stawek wynagrodzenia zasadniczego wszystkich pracowników ASK Poland o 350 zł miesięcznie oraz podniesienia dodatku stażowego o 100 zł miesięcznie. Z kolei pracodawca upiera się przy podwyżkach wynagrodzeń o 120 zł miesięcznie (71 groszy za godzinę) i podniesieniu dyscyplinującej pracowników premii absencyjnej o 50 zł/ mies.

Niestety, pracodawca nie był zainteresowany kompromisem ani porozumieniem. Pomimo naszych rzeczowych uwag i merytorycznych argumentów ani o jotę nie zmienił swoich wcześniejszych propozycji płacowych – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca NSZZ Solidarność FCA Poland. – Nie było ze strony zarządu ASK żadnego zrozumienia dla słusznych oczekiwań pracowników, żadnego gestu dobrej woli, nie mówiąc już o ustępstwach i zapewnieniu godnych podwyżek załodze, której zaangażowanie i doświadczenie są podstawowym źródłem zysków spółki.

To w konsekwencji doprowadziło do podpisania kończącego rokowania protokołu rozbieżności. Tym samym – zgodnie z przepisami ustawy – spór zbiorowy wejdzie teraz w etap mediacji, a dalsze rozmowy płacowe prowadzone będą z udziałem mediatora wskazanego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Więcej o sporze zbiorowym w ASK Poland czytaj TUTAJ

Udostępnij na:

Author: Rzecznik