Solidarność Podbeskidzie „Solidarność” w służbach mundurowych o projekcie nowelizacji: zamiast ujednolicać, dalej różnicuje

„Solidarność” w służbach mundurowych o projekcie nowelizacji: zamiast ujednolicać, dalej różnicuje

„Solidarność” w służbach mundurowych o projekcie nowelizacji: zamiast ujednolicać, dalej różnicuje

Udostępnij na:
Projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych jest nie do zaakceptowania – stwierdzili zgodnie przedstawiciele NSZZ „Solidarność” wszystkich służb mundurowych, którzy spotkali się 11 marca 2021 roku z przewodniczącym Komisji Krajowej Piotrem Dudą w warszawskiej siedzibie Związku. Chodzi o możliwość doliczenia „cywilnego stażu” do służby, który zdaniem związkowców „Solidarności” zamiast ujednolicać, de facto tworzy czwarty system.

Wspólne stanowisko, z którym zapoznano przewodniczącego, dotyczy projektu zmian do ustawy emerytalnej dla funkcjonariuszy w zakresie Art. 15a. Mundurowa „Solidarność” postuluje zrównanie statusu  funkcjonariuszy  przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 roku z funkcjonariuszami przyjętymi przed tą datą. To oczekiwanie jest zresztą zgodne z wcześniejszymi uzgodnieniami, jakie zostały zawarte pomiędzy działającymi w służbach związkami zawodowymi a ministrem MSWiA. Tymczasem zmiany zamiast ujednolicać, nadal różnicują.

– Zapoznałem się z tym stanowiskiem i deklaruję pełne wsparcie oraz przedłożenie problemu kierownictwu resortów nadzorujących poszczególne służby mundurowe – powiedział po spotkaniu Piotr Duda.

Drugim ważnym tematem poruszanym przez przedstawicieli „Solidarności” wszystkich służb mundurowych są trwające prace nad programem rozwoju służb mundurowych w kolejnych latach.

W spotkaniu NSZZ „Solidarność” w poszczególnych służbach reprezentowali: Straż Graniczną Tomasz Mickiewicz, Policję Mirosław Soboń i Arkadiusz Stefania, Służbę Więzienną Andrzej Kołodziejski, Państwową Straż Pożarną Bartłomiej Mickiewicz oraz Służbę Celno-Skarbową Krzysztof Małaszewicz. Obecny był również przewodniczący Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność” Jerzy Wielgus, który dotychczas podejmował działania w tej sprawie oraz zastępca przewodniczącego KK ds. branż Bogdan Kubiak.

NSZZ „Solidarność” w służbach mundurowych to obecnie jedne z najdynamiczniej rozwijających się organizacji w Związku. Uczestnicy spotkania ustalili, że takie zebranie będzie organizowane cyklicznie.

ml

Źródło: www.tysol.pl
Fot. M. Lewandowski

Udostępnij na:

Author: Sekretariat