Solidarność Podbeskidzie „Solidarność” Służby Więziennej przy grobie Księdza Jerzego

„Solidarność” Służby Więziennej przy grobie Księdza Jerzego

„Solidarność” Służby Więziennej przy grobie Księdza Jerzego

Udostępnij na:

– To dla nas zaszczyt i wielka chwila, że możemy po raz pierwszy jawnie, w swoich mundurach, stanąć na staży przy grobie naszego Patrona, ks. Jerzego Popiełuszki – mówi Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”. W dniach 8-9 września 2022 roku chor. Andrzej Kołodziejski z Bielska Białej – wraz ze swymi kolegami z Okręgu Katowickiego por. Łukaszem Tworkiem (ZK Wojkowice), mł. chor. Jarosławem Kubicą (AŚ Tarnowskie Góry) i sierż. Grzegorzem Chmielem (AŚ Bytom) oraz związkowcami z regionu Podbeskidzie – pełnił straż przy grobie Księdza Jerzego na warszawskim Żoliborzu. Była to też okazja do nawiedzenia kościoła św. Stanisława Kostki oraz przykościelnego muzeum, poświęconego Księdzu Jerzemu. – To niezwykłe przeżycie. Mam nadzieję, że związkowcy ze Służby Więziennej będą tu częściej – podkreśla Andrzej Kołodziejski.

***

Od szeregu lat podbeskidzka “Solidarność” aktywnie włącza się w pełnienie straży przy grobie patrona naszego Związku, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Niezwykła warta przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu trwa od blisko czterdziestu lat. Członkami tej honorowej straży coraz częściej są członkowie “Solidarności” z różnych zakątków Polski. Nie powinno to nikogo dziwić: od 2014 roku Ksiądz Jerzy, za zgodą Watykanu, jest oficjalnym patronem NSZZ “Solidarność”. Kościelna Służba Porządkowa powstała jeszcze za życia ks. Popiełuszki. Jej założenie to był po prostu wymóg czasu – trzeba było chronić ks. Jerzego oraz ludzi, którzy przybywając do kościoła na Żoliborzu chcieli się wyciszyć i nabrać sił do walki o wolność. Służba wytrwale pełniła swoje dyżury – zarówno w mieszkaniu ks. Jerzego jak i podczas comiesięcznych Mszy św. za Ojczyznę.

Aktualnie czuwanie ma znaczenie symboliczne. Jest dowodem trwania przy wartościach, za które ks. Jerzy nie wahał się oddać swego młodego życia. Na dyżury do służby porządkowej przyjeżdżają ludzie z wielu stron Polski. Stoją tu w dzień i w nocy, w niedzielę i w święta – 24 godziny na dobę. Obecnie Kościelna Służba Porządkowa przy grobie Księdza Jerzego jest wspomagana przez członków NSZZ „Solidarność”, ponieważ dotychczasowi porządkowi sprzed blisko czterdziestu lat osiągnęli wiek dość zaawansowany…

Udostępnij na:

Author: Rzecznik