Solidarność Podbeskidzie Rozmowy płacowe we Fiacie

Rozmowy płacowe we Fiacie

Rozmowy płacowe we Fiacie

Udostępnij na:

Na żądanie MOZ NSZZ „Solidarność” FCA Poland rozpoczęły się dawno postulowane rozmowy płacowe dotyczące pracowników dwóch największych fiatowskich spółek. Pierwsza runda odbyła się we wtorek, 9 lutego, ciąg dalszy w sobotę, 13 lutego.

Poniżej publikujemy komunikat Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” FCA Poland, dotyczący rozmów płacowych:

Podczas rozpoczętych we wtorek 9 lutego 2021 r. – prowadzonych zdalnie, w formie telekonferencji – rozmów płacowych, wspólnych dla FCA Poland oraz FCA Powertrain, pracodawcy zaproponowali podwyżkę wynagrodzeń miesięcznych (łącznie z wliczoną w to premią regulaminową) o 350 zł. Ze względu na różnice w wysokości premii oznacza to w tyskim FCA Poland wzrost stawek o 1,76 zł na godzinę (i przeciętnie 296 zł miesięcznie), natomiast w bielskim FCA Powertrain o – odpowiednio – 1,84 zł na godzinę (oraz 309 zł miesięcznie). Nasza międzyzakładowa „Solidarność” cały czas podtrzymuje żądanie podwyżki wynagrodzeń zasadniczych każdego pracownika obu spółek FCA o 5 zł na godzinę.

Jak podkreślaliśmy w czasie rozmów podwyżka obejmuje dwa lata, zaś od maja 2019 do grudnia 2020 – zgodnie z danymi GUS – średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw wzrosła w Polsce o ponad 900 zł miesięcznie (dokładnie z 5.057 zł do 5.973 zł). Tym samym wyjściowa propozycja pracodawcy powinna być co najmniej dwa razy wyższa i dlatego też my podtrzymujemy żądanie podwyżki wynagrodzeń zasadniczych o 5 zł na godzinę.

Zresztą NSZZ Solidarność była jedyną organizacją związkową, która do wtorkowych rozmów przystąpiła z konkretnym żądaniem podwyżki płac. Inni albo wystąpili o przerwę w rozmowach – na co pracodawca skrzętnie przystał – aby „ustalić propozycje” (jakby nie było wiadomo wcześniej, że 9 lutego rozpoczynają się rozmowy płacowe, do których wzywaliśmy od miesięcy), albo też martwili się jedynie o dodatki dla brygadzistów i kierowników. Tymczasem trzeba wyraźnie podkreślić, że najważniejsze jest obecnie ustalenie satysfakcjonującej pracowników polski zakładów FCA zbiorowej podwyżki wynagrodzeń zasadniczych. Natomiast kolejnymi kwestiami do ustalenia mogą być dodatki płacowe, czy też ograniczenie liczby poziomów płacowych, tak aby nie dochodziło do niedopuszczalnego nierównego traktowania (płacowego) pracowników zatrudnionych na tych samych stanowiskach i wykonujących taką samą pracę.

Dlatego też właśnie na zbiorowej podwyżka stawek wynagrodzenia zasadniczego trzeba się skoncentrować podczas kolejnej tury rozmów płacowych, zaplanowanych na sobotę 13 lutego 2021r.  My cały czas walczymy o podwyżkę dla każdego pracownika w wysokości 5 zł na godzinę.

Udostępnij na:

Author: Rzecznik