Solidarność Podbeskidzie Rajcza: regionalne obchody 40. Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Rajcza: regionalne obchody 40. Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Rajcza: regionalne obchody 40. Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Udostępnij na:

W piątek, 10 grudnia 2021 r., w Rajczy odbędą się obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Decyzją  Zarządu Regionu będą to główne regionalne uroczystości związane z tą tragiczną rocznicą.

Uroczystości w Rajczy są organizowane przez miejscową parafię pw. Wawrzyńca DM i Św. Kazimierza Królewicza,  Urząd Gminy w Rajczy i miejscową Szkołę Podstawową nr 1  oraz Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” i bielską delegaturę Kuratorium Oświaty. Będzie to także podsumowanie wojewódzkiego projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – pamiętamy!”, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 od Mszy św., odprawionej w miejscowym kościele – sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej.  Druga część zorganizowana zostanie w pobliskiej hali sportowej.

Wybór miejsca tego rocznicowego spotkania  nie jest przypadkowy: to właśnie w Rajczy 13 grudnia 1981 roku, mimo ogłoszonego już stanu wojennego, zorganizowana została uroczystość poświęcenia sztandaru rajczańskiej „Solidarności”. Pamięć o tym wydarzeniu nadal jest żywa wśród miejscowej społeczności. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ

Osoby, które chcą wziąć udział w powyższych uroczystościach, proszone są o kontakt z Zarządem Regionu – istnieje możliwość wspólnego wyjazdu z Bielska-Białej i Żywca.

Sztandar rajczańskiej “Solidarności” podczas pielgrzymki do Częstochowy w 2017 roku

 

Udostępnij na:

Author: Rzecznik