Solidarność Podbeskidzie Protest leśników przed Sejmem przeciwko włączeniu Lasów Państwowych do spółki Polskie Domy Drewniane

grupowe-tyłOkoło tysiąca leśników protestowało 17 lipca pod Sejmem RP przeciwko włączeniu Lasów Państwowych do Spółki Polskie Domy Drewniane. W proteście uczestniczyli związkowcy z leśnej Solidarności jak również zaproszone do współpracy inne związki zawodowe, a także pracownicy niezrzeszeni oraz członkowie innych organizacji.

Leśna Solidarność popiera projekt budowy domów drewnianych i rozwoju rynku drewna konstrukcyjnego. Nie zgadza się jednak na tworzenie spółek z udziałem Lasów Państwowych. Mamy uzasadnione obawy, że utworzenie takiej spółki z wprowadzeniem odpowiedniego zapisu w Ustawie o lasach niesie bardzo poważne zagrożenia dla przyszłości naszej firmy – z niebezpieczeństwem prywatyzacji włącznie.

Leśnicy zebrali się na placu pod pomnikiem Armii Krajowej – vis a vis budynku sejmowego. Do zgromadzonych przemawiał przewodniczący leśnej Solidarności Jacek Cichocki, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa Zbigniew Kuszlewicz oraz przedstawiciele innych organizacji. Do protestujących wyszedł Minister Środowiska Henryk Kowalczyk. Pojawił się również poseł i leśnik Dariusz Bąk oraz poprzedni minister środowiska prof. Jan Szyszko.

O godzinie 18:30 17 lipca rozpoczęła pracę Komisja Infrastruktury (INF) oraz Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (OSZ). Na komisji obecni byli przedstawiciele protestujących leśników. Prace połączonych Komisji zakończyły się o godzinie 20:14 i następnego dnia w środę o godz. 15:00 były kontynuowane.

W wyniku połączonej akcji Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, Krajowego Sekretariatu Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa NSZZ „Solidarność oraz zaproszonych do współpracy innych związków zawodowych – protest i uwagi strony społecznej zostały w pełni uwzględnione.

Komisje po wprowadzeniu poprawek odstąpiły od jakichkolwiek zmian w Ustawie o lasach.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji protestacyjnej. To Wasza zasługa!

Tekst: Krzysztof Wiśniewski
Fot.: Krzysztof Wiśniewski/ Mariusz Pasławski
Źródło: Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ “Solidarność”