Solidarność Podbeskidzie Poseł Stanisław Szwed w obronie likwidowanych kopalń

Poseł Stanisław Szwed w obronie likwidowanych kopalń

Poseł Stanisław Szwed w obronie likwidowanych kopalń

Udostępnij na:

gornik-solidarnośćW nocy z 14 na 15 stycznia br. odbyła się w Sejmie RP debata na temat zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw. Podczas kolejnych wystąpień, Poseł RP Stanisław Szwed zwrócił się do ministra oraz parlamentarzystów z woj. Śląskiego o informację w sprawie sytuacji w likwidowanych spółkach Kompanii Węglowej. Podczas swojego wystąpienia Poseł Szwed zauważył, że likwidowana Kopalnia “Brzeszcze” posiada obecnie ok. 32 mln ton zasobów węgla, na 30 lat wydobycia…

Poseł Stanisław Szwed:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie pośle Krzysztofie Gadowski, krzykiem nie zagłuszy pan własnego sumienia. (Wesołość na sali, oklaski)

Panie pośle Brzezinka, podpisał się pan pod tym projektem i cały czas jest pan uśmiechnięty, niech pan pojedzie do swoich wyborców…

(Głos z sali: Pytania.)

…do Bytomia i przedstawi im ten projekt.

(Poseł Renata Zaremba: Proszę zadawać pytania.)

To, co pan robi na tej sali, to jest wstyd.

Panowie, którzy podpisaliście się pod tym projektem, premier Piechociński, przewodniczący Grupiński, pan poseł Rzymełka, cztery strony uzasadnienia – żenada. Żenada, co tu przedstawiacie.

(Poseł Jan Rzymełka: Ma pan 300 mln dla kopalni?)

Podobnie nam to przedstawialiście, gdy próbowaliśmy ratować kopalnię Silesia. Ci sami ludzie mówili to samo – że nie ma ratunku dla tej kopalni, trzeba ją zlikwidować, zaorać, zalać. Uratowaliśmy ją dzięki postawie załogi. Załoga walczyła o tę kopalnię i dzisiaj ta kopalnia pracuje i ma się dobrze. Stało się tak tylko dzięki załodze, nie wam.

Pytanie do pana ministra dotyczące kopalni Brzeszcze. Czy może pan podać, jakie są zasoby węgla w kopalni Brzeszcze? Gdyby pan nie chciał udzielić odpowiedzi, to ja panu powiem, 312 mln t. Na ile lat starczy wydobycia? Na 30 lat. Jaka inwestycja została zrealizowana w ostatnich dwóch latach w kopalni Brzeszcze? Stacja odmetanowania, najnowocześniejsza w Europie. Ile kosztowała? 23 mln zł. Komu to chcecie przekazać? Komu chcecie przekazać tę kopalnię, skoro chcecie ją teraz zlikwidować? (Oklaski)

Źródło: Poseł RP Stanisław Szwed

Udostępnij na:

Author: admin