Solidarność Podbeskidzie Odszedł zasłużony Kapłan

Odszedł zasłużony Kapłan

Odszedł zasłużony Kapłan

Udostępnij na:

ksiadz_kanonik_1Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w piątek, 9 stycznia 2015 roku zmarł ks. kanonik Franciszek Noga emerytowany proboszcz parafii Św. Andrzeja w Osieku, uhonorowany tytułem “Zasłużony dla podbeskidzkiej Solidarności”. Pogrzeb śp. Ks. Franciszka odbędzie się w poniedziałek,
12 stycznia br. o godz. 14.00 w kościele parafialnym w Wieprzu koło Żywca.

Ks. Franciszek Noga urodził się 6 sierpnia 1930 roku w Wieprzu koło Żywca. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Bystrej i do gimnazjum w Cięcinie. Egzamin maturalny złożył w liceum w Zambrowie koło Warszawy i w 1949 roku do Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 czerwca 1954 roku z rąk Księdza Biskupa Fraciszka Jopa w kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie. Pracował w parafiach w Kalwarii Zebrzydowskiej, Trzemeśni, Borku Fałęckim i Woli Justowskiej. W latach 1969-2005 był proboszczem w Osieku koło Oświęcimia. Działania pasterskie z sukcesem godził z troską nie tylko o używany kościół, ale także o znajdującą się tuż obok, liczącą obecnie ponad 450 lat drewnianą świątynię. Pod jego kierunkiem jeszcze w latach 70. przeprowadzono kompleksowe prace renowacyjne i remontowe zabytkowego obiektu.
Pracę duszpasterską łączył z opieką duchową nad członkami związków zawodowych oraz organizacji samorządowych i patriotycznych. W latach 90. słynne były organizowane przez niego spotkania środowisk prawicowych z Podbeskidzia. Znany był ze swych patriotycznych kazań oraz działalności, wspierającej wszelkie niepodległościowe inicjatywy. Do końca swego życia był oddanym przyjacielem “Solidarności”. W 2010 roku został uhonorowany tytułem “Zasłużony dla podbeskidzkiej Solidarności”, nadanym przez delegatów na regionalny zjazd NSZZ “Solidarność”.

Udostępnij na:

Author: admin